Obserwuj w Google News

PiS: PROGRAM wyborczy na wybory parlamentarne 2023

13 min. czytania
13.10.2023 18:55
Zareaguj Reakcja

Program wyborczy PiS na wybory parlamentarne 2023 jest prezentowany w formie tzw. konkretów PiS. Politycy rządzącej partii ogłaszają kolejne propozycje od 4 września. Sprawdzamy, czym Jarosław Kaczyński i inni politycy Zjednoczonej Prawicy chcą przekonać Polaków, aby wybory 2023 przyniosły PiS trzecią kadencję. 

Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Program PiS na wybory 2023

Program wyborczy PiS na wybory parlamentarne w 2023 roku był prezentowany od 4 września, codziennie, jako tzw. konkrety PiS. Wszystkie propozycje, z którymi partia Jarosława Kaczyńskiego idzie do wyborów 2023 zaplanowanych na 15 października, poznaliśmy 9 września na konwencji PiS w Końskich w woj. świętokrzyskim.

PiS – program wyborczy 2023 

Prawo i Sprawiedliwość ruszyło z kampanią pod hasłem "Bezpieczna przyszłość Polaków". Poniżej wymieniamy zaprezentowane osobno elementy programu PiS na wybory 2023. Jak zaznaczył w niedzielę w Kielcach Jarosław Kaczyński, “są punkty, które warto przedstawić i pokazać, ponieważ są bardzo istotne”. W dalszej części artykułu omawiamy cały program PiS, który partia opublikowała już na swojej stronie.

Program PiS według polityków tej partii będzie oparty na konkretach. Oto ogłoszone propozycje.

"Przyjazne osiedle" 

“Przyjazne osiedle” przewiduje modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Jest to pierwszy "konkret PiS", który 4 września zaprezentował premier Mateusz Morawiecki. "Przyjazne osiedle" składa się z siedmiu punktów: 

 • budowy wind
 • budowy miejsc garażowych, podziemnych garaży, w taki sposób, aby nie zabierać zieleni 
 • termomodernizacji 
 • rewitalizacji osiedli poprzez inwestycje w infrastrukturę 
 • instalacji fotowoltaiki na blokowiskach 
 • remontów akustycznych 
 • zadbania o architekturę zieleni, place zabaw, skwery 

Morawiecki powiedział, że PiS chce “skończyć z dziadostwem i drzwiami przyklejanymi taśmą samoprzylepną”. Koszt programu dla osiedli z wielkiej płyty to co najmniej 5 mld zł w pierwszym roku - poinformował w poniedziałek premier. 

"Dobry posiłek" - lepsze jedzenie w szpitalach 

“Dobry posiłek” to drugi “konkret PiS”, ogłoszony 5 września przez minister zdrowia Katarzynę Sójkę. PiS proponuje lepsze wyżywienia w szpitalach - posiłki mają być bardziej pożywne i smaczniejsze. Minister zdrowia wyjaśniła, że jest to rozwinięcie pilotażowego programu “Dieta mamy”, w którym uczestniczyło 115 szpitali i 200 tys. kobiet. “Dobry posiłek” ma objąć wszystkich pacjentów. Zakłada on: 

 • wprowadzenie smacznej i zdrowej diety dla pacjentów 
 • konsultacje z dietetykami 
 • dodatkowe środki dla szpitali na wyżywienie 
 • weryfikację jakości posiłków przez NFZ, który udostępni pacjentom specjalne ankiety 

"Lokalna półka" 

“Lokalna półka” to trzeci “konkret PiS”, który ogłosił 6 września doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski. Program ma wprowadzić przepisy, które sprawią, że więcej żywności lokalnej znajdzie się na półkach sklepowych. Ardanowski zastrzegł, że nie chodzi o zamknięcie rynków zagranicznych i pozbawienie konsumentów wyboru.  

- Są produkty, których w Polsce uprawiać nie można, takie jak cytrusy czy winogrona. Nam chodzi o produkty podstawowe, które są u nas wytwarzane i nie ma podstaw do tego, by nie kupować brokułów, jabłek czy owoców miękkich od polskich rolników, tylko sprowadzać je z Maroka, Hiszpanii czy Egiptu - ocenił. Ardanowski podkreślił, że transportowanie żywności z innych kontynentów jest nieekologiczne, ponieważ generuje ogromny ślad węglowy.  

Najważniejsze założenia programu “Lokalna półka”:

 • markety w swojej ofercie będą musiały mieć minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców 
 • umieszczenie informacji na paragonach, z jakiego kraju pochodzi produkt

- Koniec z niskiej jakości warzywami i owocami, koniec z zyskiem za wszelką cenę. Najważniejsza musi być jakość żywności i zdrowie klientów – mówił w spocie Ardanowski. 

“Bon szkolny – Poznaj Polskę” 

"Bon szkolny - Poznaj Polskę" to czwarty “konkret PiS” zaprezentowany 7 września przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Dofinansujemy dwudniowe wycieczki edukacyjne dla każdej klasy, każdego ucznia w Polsce. Inwestujemy w młodych ludzi, aby mogli z dumą odwoływać się do własnej kultury, historii, osiągnięć Polski, a także czuli dumę z bycia Polakiem, polskiego języka i symboli narodowych - zapowiedział Czarnek. 

Najważniejsze założenia programu “Bon szkolny – Poznaj Polskę”:

 • dofinansowanie jedno- i dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdego ucznia w Polsce
 • wysokość dofinansowania to co najmniej 80 proc. do 100 proc. 
 • ponad 1 mld zł na realizację programu
 • start wiosną 2024 roku 

Program “Poznaj Polskę” jest realizowany przez MEiN od 2021 roku, ale czekają go zmiany. Minister Czarnek przypomniał, że dotąd szkoły mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do wycieczki jednodniowej, 10 tys. zł - do wycieczki dwudniowej i 15 tys. zł - do wycieczki trzydniowej. - Teraz te zasady będziemy zmieniać - zapowiedział szef MEiN. - Finansowanie do tej pory wynosiło 80 proc. Teraz możemy powiedzieć, że będzie co najmniej 80 proc. do 100 proc. - poinformował Czarnek.

PiS - PROGRAM wyborczy 2023. Dokument PDF

Prawo i Sprawiedliwość udostępniło na swojej stronie też dokument w formacie PDF liczący ponad 300 stron, w którym szczegółowo opisano program PiS na wybory 2023. Główne założenia programu PiS prezentujemy poniżej.

Ustrój - "Dzień referendalny" i zmiana ordynacji 

PiS zapowiada szereg zmian w polskim ustroju. Jak twierdzi partia Jarosława Kaczyńskiego, należy odrzucić koncepcję państwa jako “nocnego stróża” oraz “państwa minimum” na rzecz wspólnoty, która ma zapewnić “dobre życie”. PiS chce zrealizować ten cel poprzez:

 • "Dzień referendalny”, który ma zostać wprowadzony w połowie kadencji
 • dążenie do zmiany ordynacji w wyborach do Sejmu z obecnej proporcjonalnej na ordynację mieszaną, w ramach której 230 posłów wybieranych będzie w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych, a 230 w systemie proporcjonalnym (funkcjonującym obecnie)
 • program deglomeracyjny (usprawnienie lokalnego transportu i infrastruktury, wsparcie dla lokalnych ośrodków akademickich i wyższych szkół zawodowych, zdecentralizowane myślenie o planowaniu działań i organizacji podmiotów administracji szczebla centralnego i wojewódzkiego) 
 • wzmocnienie centrum rządu (przeniesienie wojewodów do Kancelarii Premiera, zmiana regulaminu pracy Rady Ministrów, aby zwiększyć kontrolę nad procesem legislacyjnym i decyzyjnym przez premiera, wzmocnienie organów i instytucji podległych premierowi związanych z procesem legislacyjny - jedno centrum legislacyjne zależne wyłącznie od szefa rządu)
 • podjęcie działań zmierzających do zniesienia instytucji immunitetu formalnego
 • zwiększenie roli ministra spraw zagranicznych, aby wszystkie organy władz publicznej realizowały politykę zagraniczną określoną przez rząd
 • wyłonienie komendantów straży gminnej i miejskiej w lokalnych wyborach powszechnych

Bezpieczeństwo - wojsko, polityka migracyjna, wizy

PiS w programie na wybory 2023 stwierdza, że będzie kontynuował modernizację polskiej armii, a więc rozpoczęte już programy zakupu zakontraktowanego, nowoczesnego uzbrojenia z Korei Południowej (czołgi K2, armatohaubice K9 czy samoloty szkolno-bojowe FA-50), USA (system Patrioty, F-35, czołgi Abrams) czy Wielkiej Brytanii (program Narew, fregaty Miecznik). Prawo i Sprawiedliwość zamierza również powiększyć armię do 300 tys. żołnierzy. 

Pozostałe wybrane założenia:  

 • powiększenie Wojska Polskiego do sześciu dywizji wojsk lądowych 
 • kontynuacja Narodowego Programu Amunicyjnego i pozyskanie nowoczesnych, zagranicznych technologii m.in. z Korei Południowej i USA do produkcji amunicji
 • rozbudowa składów środków bojowych na wschodzie, a na terenie jednostek wojskowych stworzenie nowych magazynów amunicji strzeleckiej 
 • odtworzenie Wojskowej Akademii Medycznej 
 • kontynuowanie wsparcia Ukrainy w odparciu rosyjskiej inwazji 
 • utworzenie Wojskowego Centrum Innowacyjności Szkolenia na bazie obecnego Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych oraz nowe ośrodki szkolenia na wzór Akademii ABRAMS 

Ponadto PiS planuje zmiany w edukacji dotyczące kwestii związanych z obronnością: rozpoczęcie nauczanie w nowych liceach wojskowych, w szkołach średnich mają zostać utworzone nowe klasy mundurowe, w całej Polsce powstanie ich tysiąc. Prawo i Sprawiedliwość planuje również wprowadzenie obowiązkowego, zakończonego zaliczeniem, kursu pierwszej pomocy dla najstarszych roczników szkół średnich. 

PiS zapowiada zmiany w polityce migracyjnej, a także uregulowanie procedury wydawania wiz. Podkreślono, że jednym z celów jest walka z nieuczciwymi pracodawcami, którzy chcieliby sprowadzić więcej pracowników niż potrzebują. PiS w związku z tym obiecuje: 

 • zablokowanie systemu kaucyjnego (mechanizm, który nałoży na pracodawców określoną opłatę za każde oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) 

Jak wytłumaczono w programie PiS, taki system będzie narzędziem do zwalczania nielegalnych praktyk związanych z licznymi wnioskami o zezwolenie na pracę, wydawanymi dla pracowników z państw trzecich, a nieznajdującymi pokrycia w realnych potrzebach pracodawców. Mechanizm kaucji wizowych pozwoli na bardziej świadome i zrównoważone pozyskiwanie przez krajowe podmioty gospodarcze pracowników cudzoziemskich. 

PiS popiera również ideę zewnętrznych ośrodków recepcyjno-azylowych, które mają pomóc w recepcji “nielegalnych migrantów”. “Proponowane rozwiązanie zakłada, że w przypadku, gdy wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej został ostatecznie odrzucony […] to osoba ta zostałaby przekazana do państwa trzeciego. Tam pozostałaby do czasu powrotu do kraju pochodzenia” - wyjaśniono.

Sądownictwo - sędziowie pokoju, szybka ścieżka dla frankowiczów

PiS zamierza kontynuować zmiany w wymiarze sprawiedliwości ponieważ, jak stwierdza partia rządząca od 2015 roku, sądy wciąż nie działają prawidłowo. W programie PiS jako jeden z najważniejszych problemów wymiaru sprawiedliwości wskazano upolitycznienie sędziów. Według Prawa i Sprawiedliowści sędziowie zapewnili sobie bezkarność za "karanie opozycjonistów w czasie stanu wojennego", a sądy "od lat wyjątkowo łagodnie traktują także celebrytów". PiS uważa także, że to na sądach spoczywa w całości odpowiedzialność za "dziką reprywatyzację".

Główne punkt w programie PiS dotyczące dalszej reformy sądownictwa: 

 • reforma Sądu Najwyższego, który “stanie się on elitarnym sądem prawa” i “skupi na sprawach szczególnej wagi oraz skargach nadzwyczajnych”
 • dążenie do reformy struktury sądów (ma być prosta i przejrzysta, obywatele ważne dla siebie sprawy będą mogli załatwić bliżej domu)
 • gruntowne ograniczenie sędziowskich funkcji administracyjnych, czyli odbiurokratyzowanie sądów co ma skrócić czasu trwania postępowań 
 • wszyscy pracownicy sądów dostaną gwarancję pracy w dotychczasowych miejscowościach i zachowają obecne wynagrodzenie zasadnicze 
 • sędziowie pokoju – PiS wprowadzi tę instytucję, aby orzekała w sprawach wykroczeniowych i w drobnych sprawach cywilnych
 • uruchomienie szybkiej ścieżki sądowej dla frankowiczów 
 • wprowadzenie definicji umowy franczyzy 
 • biegli będą zobowiązani do doszkalania, zostanie także ujednolicona lista biegłych, a kryteria, pozwalające określić, kto może być biegłym zostaną sprecyzowane 

PiS zapowiada też pełną cyfryzację sądów do 2030 roku (program zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Sądowego 2.0, Nowoczesnego Krajowego Rejestru Karnego, modernizację Elektronicznych Ksiąg Wieczystych czy rozbudowę systemu eKRS, aby w przygotowaniu wniosku do KRS przedsiębiorcę wspierała sztuczna inteligencja).  

Prawo i Sprawiedliwość chce też dokończyć proces otwarcia zawodów prawniczych i zamierza wprowadzić jasną definicję umowy franczyzy, aby “przed jej podpisaniem franczyzobiorca otrzymał pełen zakres informacji o warunkach franczyzy”.  

Unia Europejska - "nie" dla federalizacji, referendum unijne

PiS dużo miejsca w swoim programie poświęca Unii Europejskiej oraz unijnym instytucjom. Według PiS konieczne jest wprowadzenie mechanizmów, które uniemożliwią działanie instytucji UE poza traktatami. Jak czytamy, PiS będzie sprzeciwiać się “próbom forsowania przez część państw, z Niemcami, Francją i krajami Beneluksu na czele, zmian instytucjonalnych, polegających na rezygnacji z zasady jednomyślności”. 

PiS chce też możliwości "cofnięcia się" kompetencyjnie instytucji UE z obszarów, w których państwa członkowskie “lepiej lub co najmniej tak samo dobrze i skutecznie zdołałyby realizować swe kompetencje”. Zarazem rządząca od 2015 roku partia popiera pogłębienie integracji w zakresie wspólnego rynku, swobody świadczenia usług czy zniesienia barier handlowych. PiS opowiada się też za rozszerzeniem Unii Europejskiej, wprowadzeniem referendum w UE z progiem frekwencyjnym 50 proc. oraz kadencyjności członków KE i TSUE.  

Polityka społeczna - emerytury stażowe, "Maluch+"

PiS zapowiada podwyższenie świadczenia 500+ do 800 złotych, a także rozwijanie innych programów prorodzinnych i społecznych, takich jak “Maluch+”. Obietnice w zakresie polityki społecznej w programie PiS na wybory 2023:

 • żłobek w każdej gminie i zwiększenie miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów, by rodzice dzieci do lat 3 mogli z powodzeniem łączyć aktywność zawodową z wychowywaniem dzieci. 
 • nowy elastyczny grant na pracę zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy (do wysokości 3-krotności minimalnego wynagrodzenia) oraz grant na pracę zdalną dla opiekuna osoby niepełnosprawnej (do wysokości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia)
 • alimenty natychmiastowe, które zabezpieczą środki na utrzymanie dzieci przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego 
 • oddzielenie majątku spadkowego od majątku osobistego spadkobiercy, który będzie ponosił odpowiedzialność jedynie za elementy należące do spadku – nie będzie spłacał wierzycieli spadkodawcy z własnego majątku
 • wprowadzenie do końca kadencji tzw. emerytur stażowych (po 38 latach pracy dla kobiet i 43 latach pracy dla mężczyzn) 
 • emerytury pomostowe od 2024 roku wypłacane do momentu uzyskania prawa do emerytury lub osiągnięcia wieku emerytalnego  

PiS zapowiada również, że w trosce o najmłodszych znowelizuje prawo rodzinne i opiekuńcze. “Zmiany pozwolą na przyznanie numeru PESEL dziecku urodzonemu za granicą, jeśli zagraniczny akt urodzenia jest sprzeczny z polskim prawem” - brzmi postulat PiS. 

Wsparcie dla seniorów - "Senior+"

Prawo i sprawiedliwość obiecuje zwiększenie nakładów na program „Senior+”, służący aktywizacji osób starszych.  

 • wsparcie finansowe dla 640 uniwersytetów trzeciego wieku w zakresie edukacyjnym 
 • rozbudowa sieci domów i klubów, w których osoby w wieku senioralnym mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz wymieniać doświadczenia
 • program „Pogodna starość”, czyli powszechne finansowanie sieci dziennych ośrodków wsparcia dla osób starszych, zwłaszcza na obszarach wiejskich i peryferyjnych

PiS deklaruje, że zamierza kontynuować dwa programy wspierające najbardziej dostojnych wiekowo seniorów – „Korpus Wsparcia Seniorów” oraz "Opieka 75+”, dzięki którym poprawia się dostęp do usług opiekuńczych, w tym usług o charakterze specjalistycznym. 

Program dla osób z niepełnosprawnością

PiS w swoim programie na wybory 2023 obiecuje też poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością. W tym celu zamierza: 

 • uchwalić ustawę o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
 • wprowadzić systemową asystencję osobistą, 
 • rozwijać usługi opiekuńcze jak najbliżej miejsca zamieszkania

Rynek pracy - zachęty dla pracodawców, płaca minimalna

Prawo i Sprawiedliwość zamierza również wprowadzić zachęty dla pracodawców, by chętniej zatrudniali osoby do 30. roku życia. Proponowane w programie PiS rozwiązania: 

 • pracodawca, zatrudniający osobę młodą, będzie mógł liczyć na dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej 
 • dofinansowanie będzie przyznawane pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego lub poszukującego pracy do 30. roku życia albo osobie sprawującej opiekę nad osobą zależną (np. osobą starszą)
 • dofinansowanie otrzymają również osoby, które ukończyły nie więcej niż 45 lat oraz wychowują co najmniej jedno dziecko. 

Program PiS zakłada również, że dodatek za szczególne warunki pracy przestanie być uwzględniany w minimalnym wynagrodzeniu. To oznacza, że zwiększy się realne wynagrodzenie pracowników, którzy otrzymują ten dodatek. 

Program mieszkaniowy - "Pierwsze Mieszkanie", "Dom bez formalności"

PiS w części poświęconej polityce mieszkaniowej deklaruje, że chce nasycić rynek liczbą ok. 457 mieszkań na 1000 mieszkańców do 2030 roku. Główne postulaty w programie PiS to:

 • “Pierwsze Mieszkanie” oraz “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” mają być kontynuowane
 • rozwijanie programów budownictwa socjalnego i komunalnego oraz społecznego budownictwa czynszowego 
 • deregulację prawa budowlanego w ramach programu "Dom bez formalności", który zostanie rozszerzony również na domy jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 70 m2  
 • Zmiany zasad funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, prowadzące do zwiększenia praw członków i transparentności działań zarządów 
 • uruchomienie w 2024 roku Portalu Cen Mieszkań
 • walka z tzw. patodeweloperką, czyli niedopuszczalnymi praktykami, które na rynku mieszkaniowym stosują niektórzy deweloperzy

Zdrowie

PiS deklaruje, że podniesie poziom finansowania systemu opieki zdrowotnej do 7 proc. PKB w 2027 roku. Pozostałe obietnice wyborcze PiS dotyczące służby zdrowia: 

 • darmowe leki dla seniorów 65+ i dzieci do 18. roku życia
 • poszerzenie listy nowoczesnych terapii refundowanych, szczególnie w przypadku chorób onkologicznych i kardiologicznych oraz rzadkich 
 • zwiększenie liczby specjalistów 
 • stworzenie systemu eRejestracji do specjalistów 
 • program "Dobry posiłek", czyli lepsze wyżywienie w szpitalach
 • zwiększanie liczby studentów na kierunku lekarskim i innych kierunkach medycznych 
 • zwiększenie liczby poradni lekarza rodzinnego, które oferują swoim pacjentom opiekę koordynowaną 
 • stworzenie systemu powiadomień z przypomnieniem o wizycie SMS-em bezpośrednio przed umówionym terminem.  

Infrastruktura – darmowe autostrady, Kolej Plus, Via Carpatia i CPK

PiS zapowiada walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, dokończenie budowy sieci dróg szybkiego ruchu, której długość ma wynieść 8 tys. km oraz odbudowę i budowę nowych linii kolejowych w ramach programu Kolej Plus. PiS chce, aby w 2027 roku kolejami podróżowało 400 mln pasażerów rocznie. Partia zapowiada też rozwój sieci połączeń autobusowych. “Wprowadzimy ułatwienia dla samorządów, chcących uruchamiać stabilne lokalne połączenia autobusowe – będzie więcej pieniędzy dla samorządów na ten cel, wprowadzimy też możliwość zawierania umów wieloletnich”. 

Główne założenia programu PiS w zakresie rozwoju infrastruktury: 

 • program Kolej Plus - budowa i odbudowa linii kolejowych 
 • wsparcie narodowego przewoźnika kolejowego w tworzeniu połączeń autobusowych do miejscowości, które nie mają połączeń kolejowych 
 • dokończenie budowy zaplanowanych dróg ekspresowych, w tym szlaku Via Carpatia 
 • budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, czyli drogi A50/S50 
 • zniesienie opłat za przejazd samochodami osobowymi na wszystkich autostradach – także na odcinkach koncesyjnych 
 • walka z piractwem i agresją na drogach przez wprowadzanie postulowanych przez uczestników ruchu drogowego i oczekiwanych przez Polaków rozwiązań prawnych 
 • budowa nowych linii kolejowych, przystosowanych do prędkości 200–250 km/h 
 • budowa kolei dużych prędkości KDP V4” z Warszawy przez Czechy i Słowację na Węgry 
 • bezpłatne bilety kolejowe dla seniorów od 70. roku życia 
 • budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią, wraz z siecią kolejową 

Rolnictwo

Co PiS oferuje rolnikom? W programie na wybory 2023 czytamy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza zbudować “sektor produkcji rolnej z uwzględnieniem wymagań klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt”, doprowadzić do wzrostu opłacalności produkcji rolnej, poprawić materialne warunki rozwoju obszarów wiejskich i przywrócić mieszkańców wsi do funkcjonowania w społeczeństwie otwartym, konkurencyjnym, informacyjnym i obywatelskim.  

Obietnice dla rolników w programie PiS: 

 • uruchomienie elektronicznej platformy sprzedażowej dla produktów rolno-spożywczych wraz z podmiotami rynku kapitałowego
 • utworzenie ogólnodostępnej, kompleksowej, rolniczej platformy informatycznej, obsługującej programy i wnioski wszystkich instytucji rolniczych 
 • wprowadzenie systemu nowoczesnych ubezpieczeń rolniczych 
 • budowa Terminalu Towarowego (AgroPort) oraz rozbudowa infrastruktury portów 
 • usprawnienie programu „Woda dla rolnictwa” i uruchomienie programu doskonalenia gospodarki wodnej w rolnictwie w warunkach okresowych niedoborów i nadmiarów wody 
 • rozwinięcie programu promocji polskiej żywności – “Produkt Polski jest najlepszy”. Utworzymy Akademię Producenta i Eksportera Żywności w ramach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa 
 • program “Lokalna półka” - czyli wprowadzenie obowiązku, aby sklepy w swojej ofercie miały minimum dwie trzecie owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców 
 • zapewnienie krajowych instrumentów wsparcia poza unijnymi dopłatami 
 • sprawiedliwe emerytury przy zbiegu świadczeń w ZUS i KRUS 

Energetyka - program "Ciepłe mieszkanie", węgiel, rozwój OZE i atomu

PiS deklaruje, że nie zrezygnuje z węgla jako głównego komponentu miksu energetycznego do czasu zrealizowania inwestycji w OZE i wybudowania elektrowni jądrowych. PiS obiecuje likwidację ubóstwa energetycznego i walkę z “horrendalnymi cenami” za wywóz nieczystości oraz ukrócenie “betonozy”. Jednym z deklarowanych przez PiS celów jest również likwidacja 500 tys. pieców węglowych do 2031 roku. 

Obietnice wyborcze PiS w zakresie energetyki:

 • kontynuacja programów osłonowych, a więc zamrożenie cen energii 
 • rozbudowa i modernizacja sieci średnich i niskich napięć  
 • budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych 
 • cyfryzacja i automatyzacja pracy sieci dystrybucyjnej 
 • program „Ciepłe mieszkanie”, który finansuje wymianę pieców węglowych (termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w mieszkaniach komunalnych w całym kraju)
 • powołanie instytucji narodowego regulatora, który będzie zatwierdzał gminom stawki za wywóz śmieci i kontrolował koszty wchodzące w skład taryfy za odpady 
 • 6 tys. ekopracowni w szkołach do 2031 roku 
 • zazielenienie przestrzeni publicznej w miastach (do 8 proc. współczynnika przestrzeni zielonych) i unieszkodliwienie azbestu zalegającego na dachach w ramach walki z betonozą 
 • weto ws. przeniesienia nadzoru nad polskimi lasami do kompetencji współdzielonych w Unii Europejskiej

Edukacja - laptopy dla czwartoklasistów, darmowe prawo jazdy

Choć "Lex Czarnek" dwukrotnie zostało zawetowane, PiS zamierza nadal podejmować próby zwiększenia kontroli nad szkołami. Tak wynika z programu tej partii na wybory 2023, w którym możemy przeczytać: dokończymy akcję „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”, mającą na celu transparentność zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe w szkołach, z całkowitym zakazem seksualizacji dzieci i młodzieży. Ponadto PiS twierdzi, że przeprowadzi przełomową zmianę w szkolnictwie wyższym. Partia Jarosława Kaczyńskiego obiecuje, że proces awansu naukowego stanie się transparentny i będzie prowadzony zgodnie z zasadą równości.

Główne obietnice PiS w zakresie edukacji to: 

 • dofinansowanie posiłków w szkole dla każdego ucznia (rozwinięcie trwających już działań, m.in. programu "Posiłek w domu i szkole")
 • odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela 
 • laptop na własność dla każdego czwartoklasisty 
 • bezpłatny kurs na prawo jazdy dla każdego osiemnastolatka.
 • wprowadzenie programu odrabiania prac domowych w klasach I–III wyłącznie na zajęciach pozalekcyjnych 
 • bon szkolny “Poznaj Polskę” dla wszystkich uczniów 
 • kontynuacja programu “Laboratoria Przyszłości” 
 • budowa Branżowych Centrów Umiejętności 
 • uruchomienie specjalnego programu grantów w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych dla realizacji podstawowych interesów państwa polskiego
 • reforma systemu grantów w ramach Narodowego Centrum Nauki 
 • rządowy Program Wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, połączonych z elementami edukacji z zakresu historii lokalnej i zakończonych bezpłatnym, letnim obozem strażackim
Nie przegap