Zamknij

Putin oskarżył Polskę o II wojnę światową. MSZ: Przekaz z czasów stalinizmu

21.12.2019 21:36
Władimir Putin
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do historycznych wywodów prezydenta Rosji, który na wczorajszej konferencji stwierdził, że do II wojny światowej doprowadziły zachodnie mocarstwa i Polska. Słowa Putina są zaprzepaszczeniem dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich - wskazał resort.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Władimir Putin podkreślał na rozmowie z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu, że do II wojny światowej doprowadził traktat monachijski z 1938 roku, który skończył się rozbiorem Czechosłowacji. Skrytykował również rezolucję Parlamentu Europejskiego, który we wrześniu tego roku uznał, że zaczynem wojny był niemiecko-sowiecki pakt Ribbentrop-Mołotow.

Zobacz także

Na dowód udziału Polski w podżeganiu do wojny Putin powoływał się m.in. na dokumenty świadczące o kontaktach ówczesnych władz Polski z dygnitarzami III Rzeszy. Oznajmił, że ludzie, którzy prowadzili takie rozmowy, „wystawili swój naród, naród polski, pod (uderzenie) niemieckiej machiny wojennej" i „przyczynili się do rozpoczęcia drugiej wojny światowej”.  

MSZ reaguje na słowa Putina. „Nawiązują do propagandy czasów stalinizmu”

Na reakcję strony polskiej nie trzeba było długo czekać. Polskie MSZ wystosowało dziś obszerne oświadczenie ws. słów rosyjskiego prezydenta.

Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń. Nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow

polskie MSZ

Następnie resort spraw zagranicznych nawiązał do relacji II RP ze Związkiem Radzieckim. Odniósł się też do polskich ofiar z czasu okupacji sowieckiej (1939-1941), ale i zagładzie Polaków w ZSRR w 1937 roku – na mocy rozkazu szefa radzieckiego MSW rozstrzelano wówczas 111 tys. obywateli polskich mieszkających na wschodzie.

Zobacz także

MSZ przypomniało, że pod okupacją sowiecką we wrześniu 1939 roku znalazło się 52 proc. terytorium Polski z 13 milionami ludności, „poddanej następnie masowym represjom”.

"Zaprzepaszczenie prac Gorbaczowa i Jelcyna"

Zdaniem polskiej strony słowa Putina zaburzają trudny dialog historyczny między Polską a Rosją.

Strona polska stoi na stanowisku, że właściwą drogą polsko-rosyjskiego dialogu historycznego jest wznowienie prac Grupy ds. Trudnych, która ma swoje osiągnięcia, w tym ustalenia dotyczące roli Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej. Słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, ale także dorobku jego poprzedników – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna, którzy mimo trudności starali się szukać drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich

polskie MSZ

RadioZET.pl/PAP/gov.pl