Zamknij

Rząd szuka oszczędności w resortach. Chodzi o środki na tzw. piątkę Kaczyńskiego?

10.04.2019 16:55
Rząd szuka oszczędności w resortach. Chodzi o środki na tzw. piątkę Kaczyńskiego?
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Departamenty i instytuty podległe Ministerstwu Rolnictwa otrzymały pisma, z których wynika, że na dziesięciu wieloletnich programach mają zaoszczędzić 46 milionów złotych – dowiedziało się Radio ZET. Informacje te potwierdził szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski. Minister zaznaczył jednak, że planowane cięcia dotyczą wszystkich ministerstw. Czy ma to związek z poszukiwaniem przez rząd środków na tzw. piątkę Kaczyńskiego?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pracownicy instytutów obawiają się, że może to oznaczać zwolnienia naukowców i mniejszą liczbę badań żywności pod kątem toksykologicznym. Była też groźba obcięcia funduszy na szkolenia dla lekarzy weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zapewnia jednak, że cięć dużych nie będzie. „Wczoraj byłem na spotkaniu w tym temacie i nie będą obcięte żadne środki finansowe na szkolenia dla inspekcji weterynaryjnej z programu wieloletniego, nie zgodziłem się na to”. Niemczuk zapewnił, że badania będą prowadzone, ale w okrojonej liczbie.

Zobacz także

W instytutach, które mają wprowadzić oszczędności, trwają teraz obliczenia i rozmowy. Niektóre jednostki już wydały część przyznanych wcześniej środków, np. kupiły odczynniki czy aparaturę.

Minister rolnictwa potwierdza: Wszystkie resorty szukają oszczędności

W rozmowie z Radiem ZET szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski potwierdził, że szuka oszczędności w podległych mu instytucjach. Dodał także, że ministerstwo rolnictwa nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem.

- Wszystkie ministerstwa polskiego rządu szukają oszczędności na sfinansowanie "wielu ważnych, społecznie akceptowanych celów" - mówi Ardanowski. Radio ZET zapytało, czy planowane oszczędności w resortach mają związek z poszukiwaniem środków na tzw. piątkę Kaczyńskiego. Minister nie chciał jednak komentować sprawy.

Zobacz także

Jakie konsekwencje może mieć zablokowanie tych pieniędzy?

Mniejsza liczba badań - nad bezpieczeństwem sanitarnym żywności oraz szerzeniem się chorób zakaźnych, dodatkowo pracownicy instytutów obawiają się, że będą zwalniani naukowcy.  Jan Krzysztof Ardanowski zaznacza, że dyrektorzy instytutów muszą zakasać rękawy i wskazać, gdzie mogą znaleźć oszczędności i dodaje, że jest duża szansa, że pieniądze zostaną.odblokowane w drugiej połowie roku. 

RadioZET.pl/BM