Zamknij

Rosyjskie ciężarówki wojskowe jadą na Białoruś? Niepokojące zdjęcia

17.08.2020 14:25
Białoruś
fot. Twitter: Tjournal

Kryzys na Białorusi pogłębia się z każdym dniem. Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o nieoznakowanych ciężarówkach jadących z Rosji ku granicy z Białorusią. O tych doniesieniach informuje także w poniedziałek grupa blogerów Conflict Intelligence Team.

Ku granicy z Białorusią zmierzają nieoznakowane ciężarówki wojskowe - informuje grupa blogerów Conflict Intelligence Team. Według doniesień pojazdy jadą tam z Rosji. 

Jak podał dziennik "Kommiersant", źródłem doniesień Conflict Intelligence Team (CIT) są nagrania wideo, które pojawiły się na kanałach w komunikatorze Telegram i w mediach.

Kryzys na Białorusi. W stronę Mińska zmierzają rosyjskie ciężarówki wojskowe?

Między innymi na portalu informacyjnym Fontanka.ru jeden z czytelników podał, że widział około 40 ciężarówek.

Zdjęcia, które trafiły do internetu, zostały wykonane w obwodzie leningradzkim około 400 km od granicy z Białorusią. Blogerzy z CIT nie zdołali potwierdzić doniesień, jakoby pojazdy trafiły na Białoruś - podkreśla "Kommiersant".

Białoruś. W środę wideoszczyt państw Unii Europejskiej

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że zwołuje na środę wideokonferencję przywódców UE, by omówić sytuację na Białorusi. O zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu w tej sprawie zabiegał polski premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy UE mają wysłać sygnał solidarności z Białorusinami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz także

Wideospotkanie szefów państw i rządów krajów unijnych rozpocznie się w środę o godzinie 12. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł unijnych wynika, że przewodniczący Rady Europejskiej jest w tej sprawie w stałym kontakcie z przywódcami UE. Zaproszenie zostało wystosowane do wszystkich liderów unijnych.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Michela o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej jeszcze w zeszłym tygodniu. "Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska" - podano wówczas (10 sierpnia) w komunikacie. Początkowo nie było w tej sprawie pozytywnej odpowiedzi, a UE zdecydowała się na zorganizowanie posiedzenia szefów dyplomacji.

RadioZET.pl/ PAP

C