Obserwuj w Google News

Braun do ministra Niedzielskiego: "Będziesz pan wisiał". Prokuratura umorzyła sprawę gróźb karalnych

2 min. czytania
17.01.2022 16:26
Zareaguj Reakcja

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła dochodzenie dotyczące gróźb karalnych Grzegorza Brauna adresowanych do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - ustalił portal RadioZET.pl. We wrześniu ubiegłego roku w Sejmie poseł Konfederacji zwrócił się do ministra zdrowia słowami: "będziesz pan wisiał". 

Braun do ministra Niedzielskiego: "Będziesz pan wisiał". Prokuratura umorzyła sprawę gróźb karalnych
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Po tych słowach Grzegorz Braun został wykluczony z obrad przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawą-Błońską, a sprawa trafiła do Komisji etyki i prokuratury. Organa ścigania zawiadomiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także sam poszkodowany  Adam Niedzielski.

W ostatnich tygodniach prokuratura przedłużyła dochodzenie do 17 lutego. Powodem miało być oczekiwanie śledczych na uprawomocnienie uchwały sejmowej komisji etyki dotyczącej nagany dla Grzegorza Brauna. Telewizja Polsat News dotarła do skargi na czynności prokuratury, którą wysłał minister zdrowia. Niedzielski nie zgadzał się z działaniami śledczych i podnosił, że prokuratura ma wystarczające dowody, aby ukarać posła Konfederacji.

Jak ustaliliśmy, Grzegorz Braun nie będzie jednak ścigany za groźby karalne adresowane do ministra zdrowia. - Postanowieniem z dnia 31 grudnia 2021 r. dochodzenie w sprawie zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Ministerstwo Zdrowia: Uważamy decyzję o umorzeniu za skandaliczną

O komentarz dotyczący decyzji prokuratury o umorzeniu dochodzenia poprosiliśmy biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. 

-  Uważamy decyzję o umorzeniu za skandaliczną, dlatego też została zaskarżona do sądu. Przypomnijmy, że poseł Konfederacji wysuwał wobec ministra groźby karalne dotyczące pozbawienia życia. Czy dlatego nie zostanie postawiony w stan oskarżenia, że jest posłem? Czy posłowi można więcej niż obywatelowi? Prokurator w uzasadnieniu decyzji zdaje się usprawiedliwiać czyn posła i tłumaczyć jego wypowiedź, zamiast go potępiać i penalizować. Pani prokurator zdaje się nie dostrzegać koincydencji zdarzeń. Wypowiedzi posła Brauna współgrają z najściem na dom ministra zdrowia przez grupy antyszczepionkowe. Decyzja o umorzeniu może jedynie tego typu grupy ośmielić - odpowiedziało w imieniu rzecznika biuro prasowe MZ.

RadioZET.pl

Kontakt z autorem: mateusz.kapera@radiozet.pl

Redakcja poleca