Obserwuj w Google News

Wymowny gest premiera. Nowym zdjęciem profilowym odpowiada na reportaż "Franciszkańska 3"

2 min. czytania
07.03.2023 11:00
Zareaguj Reakcja

Na facebookowym profilu premiera Mateusza Morawieckiego zmieniło się zdjęcie w tle. Od poniedziałkowego wieczoru widnieje tam fotografia Jana Pawła II, zrobiona podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Szef rządu nie odniósł się do tego wprost, gest jest jednak wymownym wyrazem solidarności z papieżem Polakiem po tym, jak światło dzienne ujrzał materiał dziennikarza TVN24 Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Materiał, którego bohaterem jest Karol Wojtyła, wywołał burzę w sieci.

Mateusz Morawiecki wyraził solidarność z Janem Pawłem II
fot. East News

W poniedziałek na antenie TVN24 wyemitowany został głośny  materiał "Franciszkańska 3", którego głównym bohaterem jest Jan Paweł II. Reporter Marcin Gutowski ustalił, że Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je jeszcze w Polsce, zanim został papieżem. - To, co odkryliście, jest przełomowe - powiedział Thomas Doyle, prawnik karnista, autor pierwszego amerykańskiego raportu o nadużyciach seksualnych w kościele. 

Autor dotarł do osób, które osobiście miały informować przyszłego Ojca Świętego o przestępstwach popełnianych przez duchownych. Wskazały przy tym trzy nazwiska: Bolesław Saduś, Eugeniusz Surgent i Józef Loranc. To ci księżą mieli być niejako "chronieni" przez Wojtyłę, mimo że dopuścili się przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Jeden ze świadków relacjonował, że w odniesieniu do jednego z kapłanów Wojtyła pytał go, "czy sprawę da się wyciszyć". 

Mateusz Morawiecki zmienia zdjęcie profilowe po reportażu "Franciszkańska 3"

Po tym, jak reportaż dotyczący  Jana Pawła II ujrzał światło dzienne, w sieci zawrzało. Internauci podzielili się na tych, którzy twierdzą, że prawda wyszła na jaw, i pora na nowo napisać historię polskiego papieża. Druga strona określa ustalenia Marcina Gutowskiego jako "zakłamane ataki", które dążą do zdyskredytowania postaci Karola Wojtyły.

Redakcja poleca

Swoje zdanie na ten temat - choć nie bezpośrednio - wyraził w mediach społecznościowych także premier Mateusz Morawiecki, który pokazał wymowny gest solidarności z Ojcem Świętym. Po emisji reportażu na profilach szefa rządu pojawiło się nowe zdjęcie w tle, wykonane podczas pielgrzymki papieża do Polski. Widać na nim Jana Pawła II, tłum ludzi i hasło "nie lękajcie się", które Karol Wojtyła wygłosił podczas swojej inauguracyjnej homilii. . Poparcie dla Karola Wojtyły wyraziła też posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa. "Święty Janie Pawle II - módl się za Polskę" - napisała.

RadioZET.pl