Obserwuj w Google News

Duda zdecydował ws. nowelizacji "lex Tusk". Jest komunikat Kancelarii Prezydenta

2 min. czytania
02.08.2023 15:25
Zareaguj Reakcja

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo Polski - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy, nazywane "lex Tusk", wejdą w życie.

Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał nowelizację " lex Tusk". Zmiana w przepisach powołujących komisję ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007–2022 została wcześniej odrzucona przez Senat, ale Sejm w piątek przegłosował weto wyższej izby parlamentu.

Duda zdecydował ws. nowelizacji "lex Tusk"

Nowela, która powstała z inicjatywy prezydenta, złagodziła pierwotną ustawę. W komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym. Ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Redakcja poleca

Ustawa "lex Tusk" w pierwotnym kształcie była nie tylko krytykowana przez opozycję, ale także Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Komisja Europejska 7 czerwca wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z uchwaleniem tych przepisów. - Kolegium (komisarzy - red,) zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia - poinformował wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie - 2 czerwca - Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy.

RadioZET.pl/PAP