Zamknij

Tusk: nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol

17.12.2019 21:27
Donald Tusk
fot. PAP

Donald Tusk odwiedza kolejne miasta i promuje swoją książkę "Szczerze". Podczas spotkania autorskiego we Wrocławiu, Tusk dużo miejsca poświęcił obecnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem byłego premiera, "nie grozi nam polexit jako kopia brexitu", ale perspektywa wyjścia Polski ze struktur Unii jest realna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk przekonywał we Wrocławiu, że bardzo dobrze zna Jarosława Kaczyńskiego (od lat 80.) i wie, że prezes PiS ma potrzebę "dominacji za wszelką cenę". - I widziałem nie raz, jak ogromną przyjemność sprawia mu upokarzanie ludzi go otaczających. Sprowadzić na możliwie niski poziom po to, żeby byli wobec niego w pełni dyspozycyjni. Jak to robi we własnym gronie, to co poradzić, ale jak to się przekłada na całość spraw publicznych, a nawet na relacje międzynarodowe. to wtedy jest to kłopot dla nas wszystkich - mówił były premier.

Zobacz także

Pytany o to, czy Polsce grozi wyjście z Unii Europejskiej, przekonywał, że tak, ale "nie jako kopia brexitu". - Jeśli miałaby się zrymować historia z brexitu, to w przypadku rządów PiS-u wątpię, żeby Kaczyński decydował się na takie hasło polexitu. Na szczęście bowiem wciąż duży odsetek Polaków uważa, że nasze miejsce jest w Unii Europejskiej - stwierdził Tusk.

Ktoś złośliwie i nie wulgarnie, bo to jest tylko potencjalnie wulgarny skrót myślowy, na Twitterze napisał, że nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol. I domyślam się, o co autorowi chodziło.

Donald Tusk we Wrocławiu

Zobacz także

W ocenie byłego szefa Rady Europejskiej, Unia jest w pozytywnym sensie "dziwolągiem". - Bo przeciwstawia się "naturalnemu porządkowi", który sprawia, że silniejszy narzuca swoją wolę innym. Unia łącząca wartości chrześcijaństwa i liberalnej demokracji sprawia, że wszyscy żyją w pokoju. Może z różnymi problemami, ale jednak razem budują wspólną Europę. Alternatywą dla UE jest rozpad i powrót do interesów narodowych, a tym samym ich zderzenia ze sobą i konfliktu. Nie muszę przypominać, jak w przeszłości na takiej grze interesów wychodziła Polska - skonkludował Donald Tusk.

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza