Będzie nowe święto państwowe w Polsce. Ustawa czeka na podpis Dudy

23.01.2020 20:43
Flaga Polski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Dzień Nauki Polskiej - taką nazwę nosić będzie nowe święto państwowe. Celem święta, obchodzonego 19 lutego, ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców i dostrzeżenie fundamentalnej roli nauki w tworzeniu cywilizacji. Ustawa trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dzień Nauki Polskiej - nowe święto państwowe, ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

W czwartek Sejm odrzucił poprawkę Senatu dotyczącą zachowania vacatio legis. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało 239 posłów, 211 głosowało przeciw jej odrzuceniu, a 11 wstrzymało się od głosu.

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął ustawę z jedną poprawką dotyczącą zachowania 14-dniowego vacatio legis. W uzasadnieniu senackim czytamy, że to standardowy okres wejścia w życie ustaw od ich ogłoszenia. Tylko w uzasadnionych przypadkach - jeśli wymaga tego ważny interes państwa - możliwe jest wejście w życie aktów normatywnych w terminie krótszym niż 14 dni. Również biura legislacyjne Senatu i Sejmu wyraziły wątpliwości, czy odpowiednie jest pominięcie vacatio legis. W czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży do przyjęcia senackiej poprawki zachęcała posłów również Barbara Nowacka (KO).

- W szczególności dla nauki ważny jest szacunek dla prawa i prosiłabym o refleksje wnioskodawców, ministerstwa w tej sprawie - podkreśliła. Mimo tego Sejm odrzucił poprawkę.

Dzień Nauki Polskiej - nowe święto państwowe w Polsce

Jak podano w uzasadnieniu ustawy, której autorami jest grupa posłów PiS, ustanowienie nowego święta państwowego "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty

autorzy ustawy

Zobacz także

Projektodawcy napisali, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. "Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Dzień Nauki Polskiej. Czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy? 

Od świąt państwowych (narodowych) należy odróżnić pojęcie dni wolnych od pracy. Święto państwowe (narodowe) nie musi być dniem wolnym od pracy i odwrotnie, nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie określany jako święto państwowe (narodowe).

Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe): 1 maja (święto bezimienne), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku popracujemy więcej. Jak dobrze zaplanować urlop? 

RadioZET.pl/PAP