Zamknij

Pegasus w rękach CBA? Wiele wskazuje na to, że biuro kupiło system inwigilujący

28.08.2019 22:23
Pegasus w rękach CBA? Wiele wskazuje na to, że biuro kupiło system inwigilujący
fot. Motortion Films/Shutterstock

Jak informuje w środowym wydaniu programu "Czarno na Białym" TVN24, wiele faktów wskazuje na to, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zakupiło oprogramowanie szpiegowskie Pegasus, służące do głębokiej inwigilacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według specjalistów z kanadyjskiego Citizen Lab oprogramowanie takie może działać na terenie Polski. Informatycy z tej organizacji śledzą aktywność systemu Pegasus na całym świecie. Jak mówili w rozmowie z reporterem "Czarno na białym", wiele wątków może wskazywać na to, że jest ono w posiadaniu CBA.

Faktura wystawiona przez CBA

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku TVN24 dotarł do faktury wystawionej przez CBA , która wzbudziła spore podejrzenia Najwyższej Izby Kontroli. Faktura ta opiewała na kwotę ponad 25 milionów złotych, przekazaną z Funduszu Sprawiedliwości.

Zobacz także

Stacja w zeszłym roku informowała, że dokument ten został znaleziony w trakcie kontroli NIK w gmachu CBA. Wówczas okazało się, że faktura znajduje się w dokumentacji, którą analizuje Najwyższa Izba Kontroli, sprawdzająca zasadność finansowania CBA z Funduszu Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jak informowali dziennikarze TVN24, w fakturze, w której znalazł się zapis o „zakupie środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości”, znalazły się przeznaczone na ten cel kwoty. Były to: przedpłata w wysokości 13,6 miliona złotych, odbiór sprzętu i programu – 11,64 miliona złotych, testy funkcjonalności – 5 milionów złotych oraz szkolenia – 3,4 miliona złotych.

Pegasus - co to jest?

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus - stworzone przez izraelską firmę NSO Group - umożliwia śledzenie wiadomości SMS, podsłuch rozmów, inwigilację wiadomości mailowych, komunikatorów internetowych oraz podgląd zdjęć i filmów, przechowywanych przez użytkownika na telefonie. To jeden z najpotężniejszych na świecie systemów inwigilacyjnych, który służy do monitorowania przestępców.

Zobacz także

Jak to wygląda w praktyce? Pegasus jest niesamowicie trudny do wykrycia. Instaluje się na telefonie za pomocą Konia trojańskiego, który może być różnorako ukryty – czasami użytkownik klika w przypadkowy link, otrzymuje jakąś wiadomość lub wirus jest zwyczajnie niewidoczny. Oprócz wymienionych wyżej funkcji, Pegasus jest w stanie zapisywać lokalizację telefonu, zbiera materiał głosowy z mikrofonu oraz obraz z kamery i aparatu urządzenia. Podsłuchuje wszystkie popularne komunikatory – Messengera, WhatsApp’a, czy Signal.

Zobacz także

Pegasus przeznaczony jest do zapobiegania zamachom terrorystycznym, i różnym działaniom przestępczym, m.in. handlowi ludźmi, narkotykami, porwaniom. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie samo usuwa się z urządzenia gdy tylko odnotuje, że jest przez kogoś obserwowane.

Zobacz także

Twórcy „Czarno na białym” zauważają, że pojawia się przede wszystkim pytanie o cel zakupu tego systemu – ponieważ Centralne Biuro Korupcyjne zajmuje się zwalczaniem korupcji i nie jest instytucją zajmującą się walką z np. terroryzmem.

RadioZET.pl/Czarno na białym- TVN24/tvn24.pl/ spidersweb.pl/zaufanatrzeciastrona.pl