Zamknij

Spór o muzeum na Westerplatte. Projekt ustawy znów w sejmowej komisji

03.07.2019 16:59
Spór o muzeum na Westerplatte. Projekt ustawy znów w sejmowej komisji
fot. KFP/REPORTER

Trwa wzmożona dyskusja nad rządowym projektem budowy muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Posłowie z klubu PO-KO chcą odrzucenia projektu, który zakłada wywłaszczenie Westerplatte, właśnie pod budowę placówki historycznej. PiS ani myśli wycofać się z tej inicjatywy. 

Westerplatte nie przestaje elektryzować opinii publicznej. Wizją budowy muzeum w miejscu dawnej składnicy wojskowej żyje nie tylko Gdańsk, ale cała Polska. Władze są w tej kwestii istotnie podzielone.

Rząd forsuje w Sejmie projekt ustawy, zakładający wywłaszczenie Westerplatte pod budowę państwowego muzeum. Przysłuchująca się założeniom tej inicjatywy posłanka Małgorzata Chmiel (PO-KO) nie ma wątpliwości, że jest to inicjatywa polityczna pod wzniosłym płaszczykiem bolesnej historii.

To kolejna odsłona bitwy o tereny Westerplatte i próby przejęcia tego terenu dla politycznych celów obecnego rządu

Małgorzata Chmiel (PO-KO), podczas debaty w Sejmie nad ustawą dot. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Największy klub opozycji wniósł w Sejmie o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Chmiel przypomniała, że jeszcze rok temu, za prezydentury Pawła Adamowicza, rząd proponował wywłaszczenie Westerplatte, jednak prezydent Gdańska nie zgodził się na to.

- Prezydent odmówił, słusznie uzasadniając, że to nie jest miejsce na handel. Próbowaliście więc podważyć komunalizację tych terenów, ale okazało się, że komunalizację podpisał śp. wojewoda Maciej Płażyński, więc wstrzymaliście. Jak PiS chce coś zabrać samorządowi, to proponuje szczytne cele jak muzeum, które można przecież zrealizować i bez tej specustawy - powiedziała posłanka Chmiel.

W PiS są zgodni – z Westerplatte trzeba zrobić porządek. Głos w tej sprawie zabrał dziś poseł Jan Kilian.

Westerplatte to święte miejsce dla Polaków i należy o nie właściwie zadbać

Jan Kilian, poseł PiS

Dostrzegł przy tym, że z kolejnymi rocznicami wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odczuwa się wzmożone napięcie polityczne. Poseł PiS podkreślił, że specustawę przygotowano ze względu na "interes publiczny", ponieważ Westerplatte od wielu lat jest zaniedbane przez władze Gdańska.

Kontrując na argument, że jest to teren miasta Gdańska, odparł:

- Nie, ten teren należy do Polski.

Zobacz także

Łagodniej swoje argumenty wykładał dziś wiceminister kultury, Jarosław Sellin. Szef tego resoru, Piotr Gliński, rozmawiał już w tej sprawie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Zarysowało się nawet wstępne porozumienie ws. wspólnej odpowiedzialności za budowę muzeum.

W interesie Polski, Polaków, ale też świata, jest to, żeby wspólnie zbudować Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Przez ćwierć wieku zarządzania (terenem Westerplatte) miasto Gdańsk tego nie zrealizowało. Więc my, na zasadzie pomocniczości, razem z Gdańskiem chcemy to zrobić 

Jarosław Sellin, wiceminister kultury

AKTUALIZACJA

W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt trafił ponownie do Komisji Infrastruktury. Jedno wydaje się pewne, gdy wróci na kolejne czytanie w Sejmie rozgorzeje nad nim niemniej intensywna dyskusja.

RadioZET.pl/PAP