Zamknij

Strajk nauczycieli. Szydło: uczniowie nie mogą być zakładnikami central związkowych [RELACJA NA ŻYWO]

08.04.2019 07:09

W całej Polsce rozpoczął się organizowany przez ZNP i FZZ strajk nauczycieli. Flagi państwowe, związkowe i czarne umieszczone na budynkach, brak lekcji – tak w poniedziałek będzie wyglądać część szkół i przedszkoli. Według ZNP zamiar udziału w strajku zadeklarowało blisko 80 proc. placówek. Rozpoczynający się w poniedziałek strajk będzie bezterminowy.

16:05

Kończymy relację live. Dziękujemy, że byliście z nami. Zachęcamy do śledzenia najnowszych informacji dotyczących strajku na www.wiadomosci.radiozet.pl

15:47

Jeżeli nauczyciele w dniu egzaminów podtrzymają decyzję o strajku, to siłą rzeczy są one zagrożone - powiedział w Polsat News szef ZNP Sławomir Broniarz, pytany o zagrożenia dla przebiegu egzaminów. Dodał, że decyzja o nieprzyjęciu propozycji rządu "została wyartykułowana przez 600 tys. protestujących nauczycieli".

15:43

Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowano wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli. Na Krakowskim Przedmieściu zebrało się około 100 osób.

14:57
14:49

Od rana w całym kraju trwa "AKCJA KREDA". Osoby opierające postulaty nauczycieli okazują im swoje wsparcie, rysując na ulicach napis #WspieramyNauczycieli.

14:23

Lider PO Grzegorz Schetyna chce zbijać kapitał polityczny na krzywdzie dzieci, to niegodne - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do wypowiedzi lidera PO nt. strajku nauczycieli.

14:22

W 331 placówkach oświatowych w woj. podlaskim rozpoczął się w poniedziałek strajk nauczycieli – poinformował przed południem prezes ZNP regionu podlaskiego Andrzej Gryguć. Dodał, że to dane jeszcze niepełne, choć znacznie nie powinny się zmienić.

13:21
13:17

Premier Mateusz Morawiecki powinien sam prowadzić negocjacje z nauczycielami i złożyć im konkretną ofertę - ocenił w poniedziałek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Potrzebne jest zaangażowanie premiera, a nie umywanie rąk" - dodał.

13:12

Sławomir Broniarz w Radiu ZET: Mamy plan B. Niedzielne negocjacje były kuriozalne >>>WIĘCEJ<<<

13:11

W żadnej ze szkół, dla której organem prowadzącym jest miasto, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Rodzice nie przyprowadzili do przedszkoli ani jednego dziecka – poinformował w poniedziałek zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski

12:45

„Jeszcze raz zapraszamy wszystkie centrale związkowe do prowadzenia rozmów” - zadeklarowała kilka godzin po rozpoczęciu strajku wicepremier Beata Szydło. >>>WIĘCEJ<<<

12:42

Pierwsza transza podwyżki dla nauczycieli była w kwietniu 2018 r . W porównaniu do grudnia 2017 r. - przy założeniu tej podwyżki, która będzie wprowadzona we wrześniu 2019 r. - średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 21 proc. - powiedziała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło.

12:41

Każdy kolejny miliard dołożony do systemu wynagradzanie nauczycieli nie rozwiąże problemu wysokości ich zarobków – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło.

12:32

"Można sobie dziś zadać pytanie, dlaczego ze strony pana Broniarza nie ma woli politycznej podpisania tego porozumienia. Mówię politycznej i robię to z pełną świadomością, ponieważ czasami odnosiłam wrażenie, w czasie naszych rozmów, że ze strony ZNP i pana przewodniczącego, zbyt wiele jest polityki a za mało jest myślenia o uczniach i również o nauczycielach" – stwierdziła Szydło.

mid-19408127
fot.
12:27

Szydło: uczniowie nie mogą być zakładnikami central związkowych; wierzę w odpowiedzialność i mądrość nauczycieli, i to, że egzaminy jednak się odbędą.

12:23

Szydło: pan przewodniczący ZNP Broniarz podjął decyzję o odrzuceniu kolejnej propozycji rządu, która zawiera podwyżki dla nauczycieli.

12:14

Beata Szydło dodała, że w tej chwili najważniejsi są uczniowie, "żeby zdobywali dobre wykształcenie, żeby w spokoju mogli kontynuować swoją naukę i nie musieli dzisiaj przeżywać stresów związanych z ich egzaminami".

12:10

"My dzisiaj możemy spierać się na różne argumenty, możemy podejmować protesty, możemy próbować tłumaczyć pewne rzeczy, ale rozwiązania, które nie są realne do spełnienia, nie uzdrowią sytuacji. Dlatego zaproponowaliśmy takie zmiany, które po pierwsze są możliwe, po drugie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska nauczycielskiego, po trzecie gwarantują rozwój polskiej szkoły" - podkreśliła wicepremier Szydło.

12:04
11:58
11:56

Szydło: po raz kolejny zapraszamy ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów; dużo więcej wszystkie strony mogą osiągnąć, rozmawiając przy stole, niż stawiając nauczycieli i uczniów w niekorzystnej sytuacji

11:49
11:48

Rozpoczęła się konferencja prasowa wicepremier Beaty Szydło i szefa KPRM Michała Dworczyka.

11:44
11:40

- Uważamy, że w przypadku przedstawienia przez rząd oferty podwyżek płac nauczycieli, część brakujących środków można jednorazowo sfinansować z Funduszu Pracy - napisali we wspólnym oświadczeniu Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

11:35

Od rana do strajku w Warszawie przystąpiło 8328 z 10 798 nauczycieli - powiedziała na poniedziałkowej konferencji wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Chodzi o nauczycieli, którzy zgodnie z planem powinni stawić się w szkołach o godz. 8.

11:29

Hasła wsparcia nauczycieli i podniesienia ich godności, złożone w expose przez Beatę Szydło, gdy zostawała premierem w 2015 r., zamalował w poniedziałek lider Wiosny Robert Biedroń, w związku - jak tłumaczył - z niedotrzymaniem obietnic i doprowadzeniem przez rząd do strajku nauczycieli.

11:27

Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość! - wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego w apelu do uczennic i uczniów. "Prosimy Was o zrozumienie, bo walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia" - podkreśla ZNP.

11:16
11:04

Ze wstępnych sygnałów wynika, że większość członków NSZZ "Solidarność", mimo podpisania porozumienia z rządem, podjęła w poniedziałek strajk w szkołach - poinformowała PAP szefowa regionalnej sekcji oświaty i wychowania na Warmii i Mazurach Bożena Kowalska.

11:01

Za chwilę konferencja prasowa wicepremier Beaty Szydło i szefa KPRM Michała Dworczyka.

10:59
10:54
10:50

W poniedziałek w Gdańsku strajkuje 121 z 206 publicznych placówek oświatowych - poinformowali przedstawiciele magistratu. Zarówno w stolicy Pomorza, jak i w województwie do strajku przystąpili też nauczyciele zrzeszeni w "Solidarności".

10:47

Wielu członków nauczycielskiej "S" w regionie śląsko-dąbrowskim, mimo porozumienia zawartego w niedzielę wieczorem przez związek z rządem, podjęło w poniedziałek strajk - potwierdził przewodniczący tej sekcji w regionie Lesław Ordon.

10:45

Niektórzy członkowie NSZZ "Solidarność", mimo podpisania porozumienia z rządem, również podjęli strajk w szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. "Sytuacja jest różna w poszczególnych miastach" - powiedział PAP szef toruńsko-włocławskiej sekcji oświatowej Solidarności Wojciech Jaranowski.

10:33
10:33
10:23

Dorota Gardias (FZZ) pytana w TVN24 o to, kiedy jej zdaniem strony mogą powrócić do rozmów, odpowiedziała: "czuję, że to się stanie w najbliższych dniach, bo żadnej stronie to nie służy". Dodała, że czeka na propozycję ze strony rządu. >>>WIĘCEJ<<<

10:05

283 pracowników przedszkoli w Radomiu przystąpiło do strajku nauczycieli, który rozpoczął się w poniedziałek. W strajkujących przedszkolach przebywa dziś tylko 61 dzieci, czyli około 1,5 procent ogółu radomskich przedszkolaków - poinformował radomski magistrat.

09:50

Członkowie NSZZ "Solidarność", mimo podpisania porozumienia z rządem, również podjęli strajk w szkołach. Na Dolnym Śląsku może to dotyczyć nawet kilkuset szkół – powiedziała szefowa nauczycielskiej Solidarności Danuta Utrata.

09:47
09:44

Oświatowa Solidarność w Wielkopolsce przystąpiła w poniedziałek do strajku nauczycieli. W niedzielę Solidarność podpisała porozumienie z rządem.

09:37

Tylko jeden uczeń przyszedł w poniedziałek rano do Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie, która jest jedną z kilkudziesięciu placówek w mieście uczestniczących w strajku oświatowym. O skali protestu magistrat ma poinformować przed południem.

09:34

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach pojawiło się w poniedziałek rano jedynie troje uczniów, którzy - zamiast lekcji - spędzą dzień w świetlicy. Opiekuje się nimi jedyny niestrajkujący nauczyciel spośród kilkunastu pedagogów, którzy przyszli do pracy.

09:32

W Rzeszowie w szkołach podstawowych, z którymi skontaktowała się PAP, trwa strajk nauczycieli. Zdecydowana większość pedagogów bierze udział w proteście. Do szkół przyszło po kilkoro dzieci. Podobnie jest np. w gminie Ustrzyki Dolne.

09:29

W związku z rozpoczętym w poniedziałek strajkiem nauczycieli, na budynkach stołecznych szkół pojawiły się m.in. plakaty informujące o proteście. Wielu rodziców zdecydowało się nie posyłać dzieci na lekcje - nawet do placówek, które do strajku nie przystąpiły.

09:25
09:16

Podczas, gdy w gospodarce średnie wynagrodzenie rosło w szybkim tempie, pensje nauczycieli wciąż stały w miejscu. W latach 2012-2018 zarobki pedagogów w ogóle nie podnoszono.  >>>WIĘCEJ<<<

09:00
08:51
08:46
08:39

W związku z rozpoczynającym się strajkiem nauczycieli w poniedziałek o godz. 7.30 zebrał się stołeczny sztab kryzysowy, które prowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Burmistrzowie dzielnic składają na nim raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych dzielnicach.

W posiedzeniu biorą też udział wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska oraz szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

08:35

Flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego i Solidarności przy wejściach, a na drzwiach plakaty informujące o strajku można było zobaczyć w poniedziałkowy ranek przechodząc obok krakowskich szkół. W placówkach, które przystąpiły do akcji, był spokój, uczniowie nie przyszli na lekcje.

08:30
08:27
08:11
07:43

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

07:38

- Propozycje rządu są nie do przyjęcia, oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył szef ZNP Sławomir Broniarz po niedzielnych rozmowach z rządem. Nie ma powodu, by strajk nauczycieli nie rozpoczął się w poniedziałek - dodał.

07:33

Dzisiejszym gościem Radia ZET i Beaty Lubeckiej będzie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Start audycji o 8:02. Oglądaj na żywo. 

07:12

Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli – z tych, w których odbyły się referenda – pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

RadioZET.pl