Obserwuj w Google News

Sekielski: księża z filmu współpracowali z SB

2 min. czytania
13.05.2019 12:54
Zareaguj Reakcja

– Przeglądałem archiwa IPN-u. Zarówno ksiądz Jan A., który wykorzystywał jedną z bohaterek naszego filmu, ks. Cybula oraz ks. M., kustosz z Lichenia, byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB – przekonuje Tomasz Sekielski, autor filmu „Tylko nie mów nikomu”. Od dnia premiery film obejrzano już ponad 7 milionów razy.

Sekielski: księża z filmu współpracowali z SB
fot. YouTube/Sekielski

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dziennikarz Tomasz Sekielski, autor filmu „Tylko nie mów nikomu”, przyznał, że bohaterowie jego filmu byli zarejestrowani jako współpracownicy SB.

Film Sekielskiego o pedofilii w kościele. Były kapelan Wałęsy oskarżony o molestowanie

– Przeglądałem archiwa IPN-u. Zarówno ksiądz Jan A., który wykorzystywał jedną z bohaterek naszego filmu, ks. Cybula oraz ks. M., kustosz z Lichenia, byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB – wytłumaczył widzom Sekielski.

Abp Głódź o filmie Sekielskiego: Nie oglądam byle czego. W homilii mówił o polityce

– Ks. Cybula żył w poczuciu bezkarności niemal do samego końca. Zmarł trzy miesiące po konfrontacji ze swoją ofiarą. Wstrząsające jest to, że w zasadzie nie uważał, żeby stało się coś złego. Nie czuł się winny, nie przyznał się do winy, nie przepraszał. Potraktował tę sytuację na zasadzie: „porozmawiamy sobie o tym i problem z głowy”. A jak facet nie chce pieniędzy, no to jego strata – wyjaśnia Sekielski.

Oglądaj

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.

RadioZET.pl/Onet/PAP