Obserwuj w Google News

Zmiana na podium w nowym sondażu. Jedno ugrupowanie zalicza wyraźny spadek

2 min. czytania
18.09.2023 14:11
Zareaguj Reakcja

PiS na czele, KO ze sporym spadkiem i bardzo wyrównana walka o podium, gdzie na 3. miejscu mamy zmianę - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Znaczący spadek zaliczyła także Konfederacja, która w kolejnym już badaniu nie przekracza granicy 10 proc.

Sondaż
fot. Jarosław Kaczyński i Donald Tusk, Jacek Domiński/REPORTER, PAP

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Do tego czasu w mediach pojawiać się będą kolejne sondaże, z których będzie możne wysnuć prognozy odnośnie ostatecznego wyniku głosowania. W poniedziałek ukazał się najnowszy sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Wybory 2023. Sondaż IBRiS: spadki KO i Konfederacji

Jego wyniki przedstawiają się następująco:

  • Zjednoczona Prawica (PiS + koalicjanci) - 32,4 proc. (+ 0,2 pkt proc.)
  • Koalicja Obywatelska - 26,6 proc. (- 4 pkt proc.)
  • Trzecia Droga (PSL + Polska 2050) - 10,6 proc. (+ 1,6 pkt proc.)
  • Lewica - 9,9 proc. (+ 2,2 pkt proc.)
  • Konfederacja - 9,5 proc. (- 2,3 pkt proc.)
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 1,5 proc. (debiut w badaniu)
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 9,2 proc. (+ 0,7 pkt proc.)

Co mówią nam powyższe rezultaty? Że PiS zaliczyło delikatny, a Trzecia Droga i Lewica bardziej wyraźny wzrost poparcia. Sojusz PSL i Polski 2050 dzięki temu wzrostowi wskoczył nawet na podium zestawienia. Odwrotna sytuacja u KO - tam spadek o aż 4 punkty procentowe jest bardzo widoczny.

Redakcja poleca

Podobnie jak to, że ponad 2 proc. ankietowanych mniej zadeklarowało poparcie dla Konfederacji, która w ostatnich sondażach IBRiS dla Onetu czy Ipsos dla OKO.Press nie była w stanie przekroczyć granicy 10 proc.

Respondenci odpowiedzieli też na pytanie, komu po wyborach uda się utworzyć rząd. 35,6 proc. odpowiedziało, że PiS/Zjednoczonej Prawicy, 27,6 proc., że partiom opozycyjnym, a zdaniem 20,1 proc. nie uda się stworzyć rządu i konieczne będą kolejne wybory. 16,7 proc. respondentów nie wybrało żadnej z opcji.

Badanie zrealizowano w dniach 15-17 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAIT) na grupie 1000 osób.

Nie przegap