Zamknij

Iwona Michałek przewodnicząca Konwencji Krajowej Porozumienia. Zastąpiła Bielana

PAP
27.02.2021 13:01
Iwona Michałek
fot. Piotr Molecki/East News

Porozumienie wybrało nową przewodniczącą Konwencji Krajowej partii. Iwona Michałek została powołana na miejsce Adama Bielana, który został wykluczony z ugrupowania na początku lutego.

Iwona Michałek została jednogłośnie wybrana przez zarząd krajowy Porozumienia na przewodniczącą Konwencji Krajowej partii. To druga najważniejsza osoba w partii, poprzednikiem na tej funkcji był Adam Bielan - powiedział Strzeżek.

Jak dodał, podczas piątkowego posiedzenia zarządu zostali powołani też pełniący obowiązki prezesów okręgów. W Łodzi Jakub Pietkiewicz, w Gdańsku Magdalena Sroka, w okręgu podwarszawskim - Jan Strzeżek oraz w Kielcach Renata Janik.

Iwona Michałek przewodnicząca Konwencji Krajowej Porozumienia. Zastąpiła Adama Bielana

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd. Ponadto - zdaniem Bielana - trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego - który nie jest uznawany przez część polityków partii - Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Następnie ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech członków rządu: ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, którym wycofano rekomendacje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP