Zamknij

"OneBilionRising w Senacie. Kobiety zatańczyły przeciw przemocy

14.02.2020 13:28
Senat
fot. PAP

Około 20 kobiet, w tym posłanek, zatańczyło w piątek na senackim korytarzu przeciwko przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w ramach akcji "One Bilion Rising". W ten sposób kobiety domagały się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

Akcja "Nazywam się Miliard/One Billion Rising" odbywa się w 14 lutego - w walentynki - na całym świecie i w Polsce od 2013 r. Corocznie organizator akcji w Polsce - Fundacja Feminoteka - wybiera temat przewodni akcji. W pierwszym roku zwracano uwagę na problematykę gwałtu, w kolejnych poruszano m.in. kwestie związane z problemem molestowania i przemocy wobec młodych dziewcząt czy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.

Senat - taniec przeciw przemocy wobec kobiet

W tym roku hasło akcji w 2020 r. to: "Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt". Organizatorzy wydarzenia w Polsce domagają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. Tegoroczna akcja odbyła się na senackim korytarzu, gdzie około 20 kobiet, w tym posłanek, zatańczyło przeciw przemocy. Wzięły w niej udział m.in. wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, Wanda Nowicka, Magdalena Biejat, Monika Rosa czy Klaudia Jachira.

Jak wyjaśniła Morawska-Stanecka, nazwa "One Bilion Rising" ma związek z miliardem kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. "Co rok w walentynki kobiety wyrażają sprzeciw przemocy za pomocą tańca" - powiedziała. Dodała, że kobiety tańczą, bo "w tańcu w pełni panują nad swoim ciałem i nikt nie może im niczego narzucić".

Morawska-Stanecka podkreśliła, że powinna zostać zmieniona definicja gwałtu w Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. "Gwałt to nie jest tylko zachowanie, w którym jedna ze stron używa przemocy czy groźby, gwałtem jest też nie przyjmowanie odmowy, gdy kobieta - nawet spokojnym tonem - mówi +nie+" - przekonywała.

Taniec w walentynki jest o tyle symboliczny, że w tym dniu mężczyźni pokazują kobietom jak bardzo je kochają i jak o nie dbają. A my chcemy pokazać, że dbanie o kobiety to nie tylko dawanie kwiatów czy czekoladek w walentynki, ale też respektowanie ich prawa do dysponowania własnym ciałem

Gabriela Morawska-Stanecka

"Jedna za miliard – miliard za jedną" – to przyświecające działaniom protestujących hasło, symbolizujące solidarność oraz wsparcie dla dziewcząt i kobiet doświadczających przemocy. Pomysłodawczynią akcji była amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa Eve Ensler, autorka "Monologów waginy". 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook