Zamknij

ONR tworzy bojówki do walki z protestami kobiet. Chcą zwalczać "neomarksizm"

28.10.2020 10:40
ONR
fot. Karol Makurat/REPORTER

Są już pierwsze efekty przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Skrajnie prawicowy Obóz Narodowo-Radykalny zapowiedział utworzenie Brygad Narodowych - bojówek, które "na drodze bezpośredniej akcji" zamierzają bronić kościołów przed demonstrantami. 

Nie milkną echa wtorkowego oświadczenia  Jarosława Kaczyńskiego, zamieszczonego w mediach społecznościowych. Prezes PiS odniósł się w nim m.in. do ubiegłotygodniowego wyroku TK, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wyrok TK określił jako "całkowicie zgodny z konstytucją".

Zobacz także

Prezes  PiS potępił jednocześnie trwające od zeszłego czwartku protesty przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. - Ci, którzy do nich wzywają, ale i także ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa - oświadczył szef PiS. Wezwał też do obrony kościołów.

Przypomnijmy, że protesty odbywają się codziennie od kilku dni w całej Polsce. Setki i tysiące ludzi wychodzą na ulice w sprzeciwie wobec decyzji TK. Manifestacje odbywają się w dużych miastach oraz mniejszych ośrodkach miejskich - pod Sejmem, kościołami oraz domami i biurami poselskimi polityków PiS, a także sędziów Trybunału. 

ONR tworzy bojówki, które mają bronić kościołów

Na reakcję na słowa prezesa PiS nie trzeba było długo czekać. Skrajnie prawicowy Obóz Narodowo-Radykalny opublikował na swojej stronie internetowej manifest, w którym zapowiedział utworzenie tzw. Brygad Narodowych - bojówek, które w zamierzeniu "na drodze bezpośredniej akcji" mają bronić kościołów przed demonstrantkami i demonstrantami.

Zobacz także

ONR pisze o "gwałtownie rosnącej falą skrajnie lewicowej agresji, która wymierzona jest w dużej mierze w Kościół i miejsca kultu religijnego oraz pamięci narodowej" i że "jako polscy nacjonaliści chcemy zapewnić Polakom możliwość bezpiecznego sprawowania praktyk religijnych i kultywowania tradycji".

"Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie struktury zajmującej się ochroną społeczeństwa polskiego, obiektów religijnych i wydarzeń patriotycznych przed bojówkarskimi atakami oraz prowokacjami ze strony neomarksistów, będących kolejnym wcieleniem bolszewizmu" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz także

Nacjonaliści z ONR zapowiedzi również, że będą "krzewić poszanowanie dla kultury fizycznej, dbać o rozwój sprawności i hart ducha poprzez systematyczne treningi oraz szkolenia w zakresie sztuk walki, sportów siłowych, strzelectwa, survivalu i innych dyscyplin". To nie pierwsza tego typu inicjatywa - już wcześniej narodowcy związani z Marszem Niepodległości (m.in. Robert Bąkiewicz) zapowiadali stworzenie podobnej bojówki, tzw. Straży Narodowej. 

RadioZET.pl/onr.com.pl/PAP