Zamknij

Senator PiS chce „oczyścić Polskę” z ludzi niegodnych. „Język NSDAP”

Mikołaj Pietraszewski
11.04.2019 13:41
Bierecki
fot. Jacek Dominski/Reporter

– Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej – mówił senator PiS Grzegorz Bierecki podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Słowa wywołały gwałtowną reakcję wśród polityków opozycji, skomentował je już także szef MSWiA.

Bierecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, a przy tym główny akcjonariusz medialnej spółki Fratria (właściciel m.in. tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl) wygłosił przemówienie podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W jego trakcie wypowiedział słowa, które wywołały grozę.

– Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni, aby należeć do naszej wspólnoty narodowej – powiedział polityk, co słychać na poniższym nagraniu:

Wypowiedź ta – czemu trudno się dziwić – wywołała burzliwe reakcje. Odniósł się do niej m.in. znany z bardzo krytycznego stosunku do PiS Tomasz Siemoniak, sugerując, że język senatora ma niebezpiecznie dużo wspólnego z retoryką stosowaną chociażby przez nazistów. „Tak mówi senator Bierecki, pisowski sponsor i oligarcha od SKOK. Czy w związku z używanym przez niego językiem NSDAP prezes go wyrzuci z PiS?” – napisał były szef MON. 

Była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska wezwała polityków PiS do reakcji na słowa swojego partyjnego kolegi:

Na tweeta posłanki PO odpowiedział minister spraw wewnętrznych. Joachim Brudziński nazwał wypowiedź Biereckiego „głupią i nieodpowiedzialną, dającą paliwo politycznym oponentem”:

„Joanno jestem pewien,że Ty wiesz bardzo dobrze,że wymienieni przez Ciebie w tym pytaniu,na słowa pana senatora mogą tylko ze współczuciem popukać się w głowę.Wypowiedź, głupia i nieodpowiedzialna,dająca paliwo naszym oponentom,mam nadzieję,że będzie refleksja i słowo przepraszam” – napisał szef MSWiA.

RadioZET.pl/Twitter