Zamknij

Wiceminister chce walczyć z fake newsami m.in. dzięki TVP. "Profesjonaliści"

Mikołaj Pietraszewski
08.07.2019 13:08
Wiceminister chce walczyć z fake newsami m.in. dzięki TVP. "Profesjonaliści"

Najłatwiejszą, najszybszą i w mojej ocenie najlepszą formą walki z postprawdą i fake newsami są właśnie media, zwłaszcza media publiczne - one najszybciej docierają. Tam są profesjonaliści, którzy będą rozbrajali każdą fikcję - mówił podczas sobotniej konwencji PiS wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Postulował również utworzenie nadającej w obcym języku stacji, która szerzyłaby treści nadawanego w TVP poza granicami Polski. 

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości odbyła się w sobotę w Katowicach. Przemawiali na niej najważniejsi przedstawiciele obozu władzy - prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Zwłaszcza przywódca partii rządzącej w jasny i klarowny sposób sformułował cele na najbliższe wybory parlamentarne, zapowiadając m.in. walkę z "wielką ofensywą zła", jak określił siły opozycyjne i liberalne.

Zobacz także

Oprócz tego, program wydarzenia zawierał kilkanaście sesji tematycznych oraz kilkadziesiąt prelekcji podzielonych na poszczególne segmenty: gospodarkę,energetyką, kulturę, media. Ostatnich z nich dotyczyło wystąpienie Pawła Lewandowskiego.

Wiceminister kultury o walce z "postprawdą i fake newsami"

Najpierw zajął się sytuacją finansową mediów publicznych. - Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji stworzymy takie mechanizmy, które na stale będą gwarantowały dostęp każdemu, niezależnie od tego, jakie ma poglądy, od od szeroko rozumianej prawicy do szeroko rozumianej lewicy, by móc komunikować swoje poglądy, tłumaczyć swoje idee, bo pluralizm to nic innego, jak wymiana idei, to nie tylko prezentowanie faktów, to też przekonywanie do swoich poglądów - mówił, krytykując przy tym rządy PO-PSL za "doprowadzenia do trudnej sytuacji finansowej".

Następnie stwierdził, że jednym z priorytetów obecnej władzy jest "walka z postprawdą i fake newsami", a rozwiązania w tym zakresie będą opracowywane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz resort cyfryzacji.

- Najłatwiejszą, najszybszą i w mojej ocenie najlepszą formą walki z postprawdą i fake newsami są właśnie media, zwłaszcza media publiczne - one najszybciej docierają. Tam są profesjonaliści, którzy będą rozbrajali każdą fikcję - mówił.

Telewizja w obcym języku o Polsce?

Kolejnym intrygującym postulatem, który zgłosił Lewandowski, a który pojawiał się już wcześniej w spekulacjach oraz wypowiedział m.in. premiera Morawieckiego, jest stworzenie telewizji obcojęzycznej (w języku angielskim i/lub rosyjskim), która w zamierzeniu miałaby - choćby na poziomie regularnym - przedstawiać sytuację w naszym kraju. 

Zobacz także

- My to możemy robić na razie w Polsce, ponieważ brakuje nam anglo- czy rosyjskojęzycznej stacji, chociaż o zasięgu regionalnym. I to jest kolejny cel, który przed sobą stawiamy, żeby powołać taki kanał i taką stację, które będzie komunikowało nasze intencje i nasze racje - powiedział. 

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/Twitter