Obserwuj w Google News

Prezydent Duda dokonał zmian w rządzie. Kuchciński powołany, Szymański odwołany

2 min. czytania
12.10.2022 15:28
Zareaguj Reakcja

Prezydent Andrzej Duda w środę powołał Marka Kuchcińskiego na ministra - członka Rady Ministrów. Odwołał też Konrada Szymańskiego ze stanowiska ministra do spraw Unii Europejskiej.

Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie
fot. PAP/Paweł Supernak

Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, został w środę członkiem Rady Ministrów. Ma objąć po Michale Dworczyku, który niedawno złożył rezygnację, stanowisko szefa Kancelarii Premiera. Jeszcze dzisiaj ma zostać powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na tę funkcję - dowiedziała się PAP.

Doniesienia o tym, że Marek Kuchciński ma zastąpić Dworczyka potwierdził w ubiegły czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a potem sam Kuchciński. - Na pytanie, czy dostałem propozycję potwierdzam: dostałem propozycję - powiedział były marszałek Sejmu. Premier powiedział w czwartek dziennikarzom, że powołanie Kuchcińskiego na szefa KPRM to jego autorski pomysł. - Poprosiłem pana marszałka Marka Kuchcińskiego o to, żeby współpracował ze mną w tej najbliższej roli, najważniejszej roli jaką jest szef kancelarii – mówił Morawiecki.

Redakcja poleca

Prezydent Duda dokonał zmian w rządzie. Odwołał Szymańskiego

Prezydent Andrzej Duda odwołał też w środę - na wniosek premiera - Konrada Szymańskiego ze składu Rady Ministrów, z urzędu ministra do spraw Unii Europejskiej. Szymański wcześniej w środę poinformował, że odchodzi ze stanowiska. Jak podkreślił, liczy, że nowe otwarcie także personalne pomoże w zakończeniu sporu z Brukselą w sprawie praworządności.

Szymański dopytywany przez dziennikarzy, czy sam podjął decyzję o odejściu z funkcji ministra ds. europejskich, czy też został zdymisjonowany, odparł: - Zaproponowałem takie rozwiązanie premierowi i premier zgodził się, że to jest być może dobre rozwiązanie na przyszłość, więc jest to ustalony scenariusz.

Kancelaria premiera podała na swojej stronie, że w latach 2004–2014 Konrad Szymański był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS. Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), w których zajmował się sprawami wschodnimi i relacjami Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwem energetycznym Unii. Od 17 listopada 2015 r. do 14 listopada 2019 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 15 listopada 2019 r. został powołany na urząd ministra – członka Rady Ministrów.

RadioZET.pl/PAP