,

Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem. "To objęcie w rządzie bardzo ważnej teki"

PAP
13.10.2022 19:28

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka w skład rady ministrów na urząd ministra ds. Unii Europejskiej. Zastąpi on na tej funkcji odwołanego w środę Konrada Szymańskiego.

Szymon Szynkowski vel Sęk
fot. Piotr Molecki/East News

Do tej pory Szynkowski vel Sęk pełnił funkcję sekretarza stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ. Na to stanowisko powołany został w miejsce Marka Magierowskiego w czerwcu 2018 przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem. Jest nominacja prezydenta

Szynkowski vel Sęk od 2015 roku jest posłem PiS. Przed nominacją w MSZ był członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy bilateralnej w Sejmie.

- Jest to objęcie w rządzie bardzo ważnej teki, związanej z wielką odpowiedzialnością - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda. - Pan minister zajmuje się sprawami zagranicznymi Rzeczypospolitej już od lat, z wielkim doświadczeniem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przy wykonywaniu bardzo ważnych misji - dodał.

Szynkowski vel Sęk obejmie funkcję po Konradzie Szymańskim, którego w środę prezydent - na wniosek premiera - odwołał ze składu Rady Ministrów, z urzędu ministra do spraw Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP