,

Nowy ranking zaufania. Jeden polityk miażdży konkurencję

PAP
27.03.2023 14:42

Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w marcu - wynika z sondażu CBOS. Najlepszy wynik sposród polityków opozycji uzyskał Rafał Trzaskowski. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda pozostaje w marcu liderem rankingu zaufania do polityków. Zaufanie do niego deklaruje 60 proc. badanych (o 4 pkt procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 29 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.). 

Następny polityk w zestawieniu, Mariusz Błaszczak, traci aż 16 pkt. proc. do prezydenta. Wicepremier i szef MON utrzymał drugą pozycję z lutego. W marcu mu ufa 44 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 28 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 1 pkt proc.).

Ranking zaufania do polityków. Badanie CBOS w marcu

Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa po 43 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.); nieufność wyraża 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). 

Wiceszefowi PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.). Nieufność do niego deklaruje 43 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.). 

W marcu nieznacznie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zaufanie do niego deklaruje 36 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). 

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 34 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a 28 proc. deklaruje wobec niej nieufność (wzrost o 1 pkt proc.). 

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 33 proc. respondentów (spadek o 2 punkty proc.). W marcu nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (spadek o 1 punkt procentowy). 

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), zaś nieufność wyraża 30 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). 

Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 40 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.). 

31 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 1 pkt procentowy). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - takie nastawienie ma 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty proc.). 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 27 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. deklaracji nieufności (spadek o 3 punkty proc.).

Nowy sondaż. Duda na czele, Trzaskowski najlepszy z opozycji

Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 26 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.). Nieufność wobec niego wyraża 58 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. więcej niż w lutym). 

Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 25 proc. ankietowanych (o 1 punkt procentowy mniej), 13 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ. 

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 23 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Nie ufa mu 39 proc. respondentów (bez zmian). 

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt procentowy). Nieufność w stosunku do niego wyraża 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.). 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może liczyć na 23-proc. zaufanie. Nie ufa mu 47 proc. ankietowanych. Czarnek nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Nie ufa mu 17 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.). 45 proc. nie zna ministra rolnictwa.

loader

RadioZET.pl/PAP - Karol Kostrzewa

Logo radiozet Dzieje się