Obserwuj w Google News

Notowania PO w górę, duży skok Konfederacji. Są duże zmiany

2 min. czytania
06.06.2023 06:21
Zareaguj Reakcja

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET.  Poparcie dla PiS jednak prawie się nie zmienia w porównaniu do poprzedniego badania. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego mogłoby liczyć na 34,4 proc. głosów (w marcu było to 34,3 proc.). Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska, która mogłaby liczyć na 29,1 proc. głosów. Tu wzrost poparcia jest wyraźny, bo ugrupowanie Donalda Tuska zyskało prawie 3 punkty procentowe (w marcu 26,4 proc.). Najwięcej zyskuje jednak Konfederacja, która z wynikiem 13,4 proc. stałaby się trzecią siłą polityczną w kraju (w poprzednim badaniu 7,4 proc.).

Sondaż IBRiS, wzrost notowań PO i Konfederacji
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sondaż IBRiS dla Radia ZET przynosi w czerwcu największy spadek koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u. Jeszcze w marcu głosowanie na wspólną listę tych dwóch ugrupowań deklarowało 14,2 proc. ankietowanych. Teraz 9,4 proc. (spadek o 4,8 punktu procentowego).

PO w górę, duży skok Konfederacji. Sondaż IBRiS dla Radia ZET

Nieznacznie pogorszyły się też notowania Nowej Lewicy. Teraz głos na Lewicę chce oddać 8,6 proc. pytanych przez IBRiS (to o 0,6 punktu procentowego mniej niż w marcu). AgroUnia osiągnęła wynik na granicy błędu statystycznego – to zaledwie 0,2 proc. głosów. Wciąż sporo jest niezdecydowanych wyborców. Prawie 5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosuje.

Redakcja poleca

Chęć wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60,4 proc. badanych. Na pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?" - 50,7 proc. pytanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 9,7 proc. "raczej tak".  Do urn nie poszłoby 37,2 proc. respondentów (22,9 proc. zdecydowanie by nie poszło, 14,3 proc. raczej by nie poszło). Niezdecydowanych jest tylko 2,4 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 4 czerwca 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

RadioZET.pl