Zamknij

Korwin-Mikke nie zostanie marszałkiem seniorem. Wiemy, kogo wskaże prezydent

18.10.2019 12:49
Janusz Korwin-Mikke
fot. Bartosz Krupa/ East News

Wiadomo już, że Janusz Korwin-Mikke nie otworzy posiedzenia nowego Sejmu jako marszałek senior. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że marszałkiem seniorem będzie najprawdopodobniej Iwona Śledzińska - Katarasińska z Koalicji Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu otwierają marszałkowie seniorowie. Są oni powoływani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów. W poprzedniej kadencji parlamentu, marszałkiem seniorem Sejmu był Kornel Morawiecki, a Senatu Michał Seweryński.

Zobacz także

Po podaniu przez PKW oficjalnych wyników tegorocznych wyborów parlamentarnych, komentatorzy spekulowali, że marszałkiem seniorem IX kadencji Sejmu może zostać Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji, gdyż z pewnością zalicza się do grona najstarszych posłów.

Sam Korwin-Mikke bardzo sceptycznie odnosił się do tych spekulacji. – Najprawdopodobniej nim nie zostanę, ponieważ okazało się, że to nie jest automat, jak jest w normalnym państwie, tylko tutaj pan prezydent sobie wybiera, kto jest właściwy - komentował na swoim wideoczacie.

Zobacz także

Polityk nie mylił się. Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że marszałkiem seniorem w Senacie zostanie wybrana Barbara Borys-Damięcka, w Sejmie – najprawdopodobniej Iwona Śledzińska-Katarasińska.

RadioZET.pl/ Prezydent.pl