Zamknij

"Piątka dla zwierząt" i projekt ws. aborcji. Witek: procedowane, gdy będzie czas

PAP
24.02.2021 13:04
Elżbieta Witek
fot. PAP

Nie ma jeszcze terminu procedowania poprawek Senatu do tzw. piątki dla zwierząt oraz projektu ustawy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Będą one procedowane, kiedy będziemy mieli na to czas - dodała.

Elżbieta Witek pytana była w środę na konferencji prasowej, kiedy Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do tzw. piątki dla zwierząt, czyli nowelizacji m.in. ograniczającej ubój rytualny i zakazującej hodowli zwierząt na futra, oraz kiedy zaczną się prace nad prezydenckim projektem dopuszczającym aborcję w przypadku wad letalnych płodu.

- Projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jesteśmy w stanie procedować, stąd ta słynna "zamrażarka", o której pani mówi, mieści w sobie naprawdę znacznie więcej projektów niż tylko te dwa - powiedziała marszałek Sejmu. Na uwagę, że nie ma jeszcze terminu ich procedowania, przyznała, że nie ma.

[Te projekty] będą procedowane wtedy, kiedy będziemy mieli na to czas

Elżbieta Witek

Przypomnijmy, że zaproponowana przez PiS tzw. piątka dla zwierząt to przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujące hodowli zwierząt na futra i ograniczające ubój rytualny. Rozwiązania te wywołały protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się proces legislacyjny noweli.

"Piątka dla zwierząt" i projektu Dudy ws. aborcji. Witek: będą procedowane, gdy będziemy mieli na to czas

W ostatnim czasie przedstawiciele rządu informowali, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy miałaby to być "szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt".

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK 27 stycznia. Orzeczenie to wywołało protesty w całym kraju.

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.

RadioZET.pl/PAP