Zamknij

Morawiecki o atakach Rosji: Ile jeszcze tego typu bredni potrafią spreparować?

18.01.2020 10:21
Mateusz Morawiecki Siergiej ławrow
fot. East News (2)

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało archiwalne dokumenty z 17 stycznia 1945 roku, świadczące o tym, że polskie podziemie zabijało Żydów i Ukraińców. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do doniesień, nazywając je „kolejnymi rewelacjami historycznymi”.  Ile jeszcze tego typu bredni potrafią spreparować ci, którzy przez kilkadziesiąt lat zbrodnię w Katyniu przypisywali Niemcom? – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki zareagował na ujawnione przez Rosję dokumenty. Tamtejszy resort obrony upublicznił dokumenty, z których wynika, że polskie podziemie z czasów wojny światowej planowało mordy na Żydach i Ukraińcach. Z takim komunikatem Rosja wychodzi dziś w świat.

Premier napisał na swoim koncie na Facebooku, że to "kolejne rewelacje" Rosji. 

Kolejne „rewelacje historyczne” w wydaniu rosyjskim. Tym razem odziały Armii Krajowej miały mordować Żydów i Ukraińców podczas II wojny światowej. Ile jeszcze tego typu bredni potrafią spreparować ci, którzy przez kilkadziesiąt lat zbrodnię w Katyniu przypisywali Niemcom, nie przyznawali się do tajnych układów z Hitlerem w sierpniu 1939 roku, w wyniku którego dokonano rozbioru Polski, czy wywołania głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych, w wyniku którego śmierć poniosło ponad 8 mln Ukraińców, Rosjan, Kazachów i innych nacji, wchodzących w skład ówczesnego Związku Sowieckiego?

premier Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Rosyjskie MSZ: Polscy koledzy usiłują wpłynąć na Zachód

Rosyjska narracja zbiega się w czasie z przygotowaniami do 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Strona polska nie zostanie dopuszczona do głosu na ceremonii w Jerozolimie. Prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na obchodach. Weźmie w nich z kolei udział prezydent Rosji Władimir Putin.

Wiemy o tym, że nasi polscy koledzy usiłują wpłynąć na zachodnich uczestników tej ceremonii. Tam będą Stany zjednoczone i europejscy liderzy. Chodzi im, by w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej

Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

Niemiecka prasa: Polska pierwszą ofiarą wojny

Rosyjskie ataki na Polskę są zauważalne w Europie i na świecie. W sprawie zareagowała niemiecka prasa – „Frankfurter Allgemaine Zeitung” przypomniał, że nasz kraj „był pierwszą ofiarą paktu Hitlera ze Stalinem”.

- "(Polska) stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej i paktu między Hitlerem i Stalinem, zawartego w sierpniu 1939 r. Jego tajny protokół podzielił Polskę, kraje bałtyckie, Finlandię i Rumunię na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. (Prezydent Rosji Władimir) Putin próbuje zreinterpretować układ jako akt koniecznego oporu Moskwy wobec niemieckich planów wojennych" - zauważa "FAZ”

Gazeta wspomina też o nieobecności prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie, na obchodach 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz przez wojska sowieckie.

MSZ: Przez ZSRR ucierpiała polska kultura

Wobec aktywności rosyjskich decydentów ws. narracji historycznej uaktywniła się społecznościowa strona polskiego MSZ. Na Twitterze resort opublikował m. in. grafiki ilustrujące skutki 48-lecia komunizmu w Polsce. Dziś dowodzi z kolei, że na skutek okupacji sowieckiej ucierpiała polska kultura.

RadioZET.pl/PAP/MSZ/FAZ