Zamknij
44%
24%
7%
6%
4%
PiS
KO
Lewica
Konfederacja
PSL
PiS
44%
KO
24%
Lewica
7%
Konfederacja
6%
PSL
4%

Prawo i Sprawiedliwość nadal na czele, ale poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego topnieje – to wnioski płynące z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez prorządową sondażownię CBOS. Rosną natomiast notowania KO i Lewicy.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie czerwca, 44 proc. badanych głosowałoby na PiS, poparcie dla KO wyniosłoby 24 proc. Jeśli chodzi o pozostałe ugrupowania, to 7 proc. badanych deklaruje chęć oddania głosu na Lewicę, 6 proc. zdobyłaby Konfederacja, a 4 proc. PSL. To wyniki najnowszego sondażu CBOS*.

Sondaż: spada poparcie dla PiS

Notowania partii Jarosława Kaczyńskiego znów spadły. W porównaniu z wynikiem sondażu z przełomu maja i czerwca obniżyły się o 2 pkt. procentowe. Notowania Koalicji Obywatelskiej wzrosły tymczasem o 4 pkt. procentowe. Lewica w porównaniu do początku czerwca poprawiła swój wynik o 2 pkt. procentowe. Konfederacja pozostała przy dotychczasowym stanie posiadania. Natomiast poparcie PSL, które uplasowało się poniżej 5-procentowego progu wyborczego jest minimalnie mniejsze niż poprzednio.

"Wydaje się, że mimo wysiłku pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, na sile zyskał bipolarny podział sceny politycznej, z dwoma głównymi konkurentami reprezentującymi strony politycznego frontu od lat dzielącego polską scenę" - komentuje CBOS. "Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich obserwowaliśmy raczej niewielkie zmiany. Z jednej strony ugrupowanie rządzące nie przyciąga nowych zwolenników, pozostając przy stanie posiadania z wyborów, z drugiej – główny konkurent minimalnie zyskuje na poparciu" - czytamy.

Zobacz także

Jak zaznacza CBOS, na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się odsetek osób chcących uczestniczyć w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji – 11 proc. spośród zdeklarowanych wyborców nie wie, na kogo zagłosowałoby w hipotetycznych wyborach (w porównaniu z przełomem maja i czerwca spadek o 2 punkty procentowe). Nadal zauważalny odsetek wyborców nie chce ujawniać swych preferencji partyjnych i odmawia udzielania odpowiedzi (3 proc.).

Podobnie jak na przełomie maja i czerwca, także w drugiej połowie czerwca chęć udziału w wyborach zapowiedziało 82 proc. ankietowanych. Dokładnie tyle samo ankietowanych, ile w poprzednim pomiarze (po 9 proc.) waha się, czy poszłoby na te wybory, lub z góry odrzuca uczestnictwo w ewentualnym głosowaniu.

* Sondaż CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Badanie zrealizowano w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 20,8 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CBOS

C