Zamknij

Nowy ​sondaż zaufania CBOS. Kaczyński i Tusk na czele niechlubnego zestawienia

16.07.2021 12:43
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk znaleźli się na czele rankingu nieufności do polityków - wynika z najnowszego, lipcowego sondażu CBOS. Największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda. 

Według sondażu CBOS największą nieufność badani wyrazili w lipcu wobec wicepremiera, prezesa PiS Jarosława  Kaczyński ego (52 proc.), ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (47 proc.) oraz lidera Platformy Obywatelskiej, byłego premiera Donalda  Tusk a (45 proc.).

Sondaż zaufania do polityków. Andrzej Duda liderem

W lipcu największym zaufaniem cieszy się ponownie prezydent. Andrzeja Dudę zaufaniem darzy 45 proc. respondentów (tyle samo, co przed miesiącem). Głowie państwa nie ufa 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, do którego zaufanie zadeklarowało w lipcu 41 proc. badanych (również tyle samo, co w czerwcu). Liderowi Polski 2050 nie ufa 24 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.). Na trzecim miejscu uplasował się premier, który może liczyć na 40-procentowe zaufanie (spadek o 1 pkt. proc.). Tyle samo badanych - 40 proc. - nie ufa Mateuszowi Morawieckiemu (spadek o 2 pkt. proc.).

Kolejne - czwarte miejsce - w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski z 34-procentowym zaufaniem (spadek o 2 pkt. proc.) oraz 39-procentowym poziomem nieufności (spadek o 1 pkt. proc.). Na następnym miejscu znalazł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (31 proc. zaufania, 24 proc. nieufności).

Tyle samo badanych - po 30 proc. - ufa ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu. Lider Platformy Obywatelskiej, były premier Donald Tusk cieszy się zaufaniem 29 proc. ankietowanych. Nie ufa mu 45 proc. respondentów. 

Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

RadioZET.pl/PAP