Zamknij

"Ogromne ruchy wojsk rosyjskich". Duda o napięciu na Ukrainie

PAP
28.01.2022 16:48
Andrzej Duda i Paweł Soloch
fot. PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda podsumował piątkową Radę Bezpieczeństwa Narodowego, którą prezydent zwołał z powodu napięcia przy granicy ukraińsko-rosyjskiej. - Bezpieczeństwo i suwerenność naszych sąsiadów są dla nas ważne - powiedział. Dodał, że szczegóły spotkania są niejawne.

Rosja w ostatnich miesiącach zgromadziła wokół granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. W ocenie USA i państw europejskich Kreml rozważa pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Władze w Kijowie starają się studzić te prognozy, ale potwierdzają rosnące napięcie przy granicy z Rosją.

Niepokojące informacje ze wschodniej granicy były głównym punktem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czyli spotkania prezydenta, premiera, ministrów i szefów kół parlamentarnych. Po piątkowym spotkaniu Andrzej Duda wygłosił krótkie oświadczenie.

Duda o Ukrainie i Rosji. Podziękował za "patriotyczną postawę"

- Bardzo dziękuję wszystkim za obecność, ale przede wszystkim, za konstruktywną atmosferę spotkania. Dziękuję za wyważone i rozsądne głosy. Wszyscy obecni mogli się wypowiedzieć - przekazał mediom Duda, który nie odpowiadał na pytania od dziennikarzy.

Prezydent przekazał, że rząd i jego kancelaria przedstawili "jak wygląda sytuacja na Ukrainie, także z punktu widzenia Polski oraz jak przebiegają rozmowy międzynarodowe". Podziękował uczestnikom spotkania za "patriotyczną i odpowiedzialną postawę".

- Jesteśmy członkiem NATO, UE, sąsiadem Ukrainy i Białorusi. Bezpieczeństwo i suwerenność naszych sąsiadów są dla nas ważne - podkreślił prezydent. Dodał, że szczegóły spotkania były tajne. 

Po tym spotkaniu prezydent ocenił, że obecna sytuacja "w przestrzeni międzynarodowej jest trudna". To sytuacja najbardziej specyficzna od 1989 r. biorąc pod uwagę skalę relokacji wojsk Federacji Rosyjskiej. Mamy od czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich - dodał.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim PiS reprezentuje szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki, Koalicję Obywatelską - PO Tomasz Siemoniak, Lewicę - szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, a PSL - szef klubu KP Władysław Kosiniak-Kamysz. W posiedzeniu uczestniczy także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza, Jarosław Gowin z koła Porozumienie. Obecny jest także premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. MON reprezentuje wiceszef resortu Wojciech Skurkiewicz, a MSZ wiceminister Piotr Wawrzyk.

RadioZET.pl/PAP

C