Zamknij

Paweł Kukiz nie zagłosuje razem z PiS. "Nawet szkoda czasu na dyskusję"

28.01.2022 12:32
Paweł Kukiz
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nie zagłosuję za taką ustawą – powiedział w piątek Paweł Kukiz pytany, czy poprze projekt nowej ustawy covidowej wniesiony przez PiS. – Nawet szkoda czasu na dyskusję – stwierdził w programie "Sedno Sprawy" w Radiu Plus lider Kukiz'15. 

Grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowej ustawy covidowej, który zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu.

Paweł Kukiz nie zagłosuje razem z PiS

Paweł Kukiz był pytany w Radiu Plus, czy poprze nową ustawę covidową. – Nie, ja już mówiłem od dawna, że generalnie za tymi ustawami szczepionkowymi nie będę głosował i na to PiS jest już od dawna przygotowane –  powiedział. Zaznaczył, że generalnie na całym świecie jest "chaos i działanie po omacku", jeśli chodzi o przepisy dotyczące walki z pandemią.

Kukiz krytycznie wypowiadał się też na temat zapisów projektu PiS dotyczących odszkodowań za zakażenie się w miejscu pracy koronawirusem. – Nawet szkoda czasu na dyskusję, ja nie zagłosuję za taką ustawą – zadeklarował lider Kukiz'15. 

W myśl projektu PiS, pracodawcy będą mogli żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. "Konieczność wprowadzenia takich rozwiązań jest podyktowana potrzebą upowszechnienia wykonywania testów diagnostycznych, będących skutecznym narzędziem służącym zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2" – wskazano w uzasadnieniu.

Projekt zakłada ponadto, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

RadioZET.pl/PAP/Radio Plus

C