Zamknij

PiS traci większość w Sejmie. Girzyński, Czartoryski i Janowska odchodzą

25.06.2021 13:12
PiS traci większość w Sejmie
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

PiS traci większość w Sejmie. Z klubu PiS odchodzi troje posłów: Zbigniew Girzyński, Arkadiusz Czartoryski i Małgorzata Janowska. Zgodnie z deklaracją, mają oni teraz założyć nowe koło w Sejmie.

PiS traci większość w Sejmie. Z klubu odchodzi troje posłów: Zbigniew Girzyński, Arkadiusz Czartoryski i Małgorzata Janowska. Na konferencji prasowej zapowiedzieli utworzenie nowego koła w Sejmie o nazwie "Wybór Polska".

Po odejściu 3 posłów, klub PiS będzie liczył 229 przedstawicieli, a zatem formalnie nie będzie miał większości w Sejmie. Wszystko wskazuje jednak na to, że utrata większości jest jedynie chwilowa. Niedawno PiS podpisało porozumienie programowe z Kukiz'15 w ramach którego, posłowie Pawła Kukiza mają głosować razem z PiS w Sejmie. Nieoficjalnie wiadomo także, że klub PiS może liczyć na głosy kilku posłów niezrzeszonych.

PiS traci większość w Sejmie. Girzyński, Czartoryski i Janowska odchodzą

"Postanowiliśmy opuścić klub parlamentarny PiS i powołać własne, niezależne koło parlamentarne pod nazwą +Wybór Polska" - poinformował Girzyński na konferencji prasowej.

Posłanka Małgorzata Janowska oświadczyła, że jednym z powodów ich decyzji jest niezadowolenie z polityki energetycznej prowadzonej przez tę partię.

"PiS szło do wyborów z informacją, że energetyka konwencjonalna jest najważniejszą energetyką, że jest to polskie złoto, jest to bezpieczeństwo narodowe - w tej chwili odchodzimy od tego. To jest rzecz, z którą się nie zgadzam, nie chcę w tym uczestniczyć. Dalej chcę walczyć o energetykę" - oświadczyła.

"Z całą pewnością nie będziemy siłą opozycyjną totalną. Będziemy przyglądali się merytorycznie wszystkim ustawom, które wpływają i w taki sposób będziemy do tego podchodzili bez żadnego uprzedzenia do żadnej ze stron politycznych. Na wszystkich jesteśmy otwarci. Chcemy budować taką Polskę, która dla wszystkich będzie miejscem spotkania" dodał Girzyński.

RadioZET.pl

C