Zamknij

Senatorowie KO przeciw noweli ustawy o ochronie granicy. "Antykonstytucyjne"

26.11.2021 09:45
Senatorowie KO przeciw ustawie o ochronie granicy
fot. PAP/Piotr Nowak

Senatorowie KO zagłosują przeciw noweli ustawy o ochronie granicy – powiedział w piątek senator KO Marcin Bosacki. Ustawa zapewne przejdzie, gdyż niektórzy koalicjanci KO zamierzają ją poprzeć. - Dlatego zagwarantowaliśmy w niej cztery poprawki – wyjaśnił Bosacki.

Senat zajmie się w piątek, podczas drugiego dnia obrad, głosowaniami, m.in. nad nowelą ustawy o ochronie granicy. Mająca w nim większość koalicja demokratyczna jest jednak podzielona w tej kwestii.

W czwartek 25 listopada podczas debaty w Senacie do ustawy zostały zgłoszone poprawki. Złożyli je senatorowie Krzysztof Kwiatkowski (niezależny), Jacek Bury (Polska 2050) oraz senatorowie KO: Marcin Bosacki, Bogdan Klich i Marek Borowski.

Senat zadecyduje o ustawie o ochronie granicy. KO jest przeciw

Bosacki, zapytany w porannej audycji Polsat News w piątek, czy jego zdaniem Senat przyjmie tę nowelizację, odpowiedział, że KO będzie głosowała przeciwko, jednak ustawa i tak może być przyjęta, ale z czterema poprawkami, w tym o organizacjach humanitarnych.

- Koalicja Obywatelska będzie głosowała przeciw tej ustawie, dlatego że legislatorzy senaccy jasno nam powiedzieli, że ta ustawa, przy zakończonym stanie wyjątkowym, de facto daje ministrowi spraw wewnętrznych uprawnienia stanu wyjątkowego, które mu nie przysługują, czyli głównie ograniczenie poruszania się oraz wykonywania biznesu na dosyć dużym i to nieokreślonym jasno terytorium, a to jest antykonstytucyjne - oświadczył senator KO.

Wyjaśnił, że "prawdopodobnie z powodu postawy części naszych koalicjantów” w Senacie ta ustawa przejdzie, i dlatego "zagwarantowaliśmy w niej cztery poprawki". Jedna z nich zakłada, że obszar w strefie nadgranicznej, na którym może być wprowadzony zakaz przebywania, będzie taki sam, jak ten określony w rozporządzeniu prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Kolejna poprawka zakłada, że zakaz przebywania nie obejmowałby dziennikarzy. Trzecia poprawka dotyczy rekompensaty, która przysługiwałaby także przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie przewozu turystów oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją. Czwarta - o której mówił Bosacki w piątek w Polsat News - dotyczy działalności organizacji humanitarnych w strefie nadgranicznej. Chodzi o to, aby dać im możliwość operowania w tej strefie nadgranicznej i pomagania migrantom, którzy - jak wskazał Bosacki - "często są w połowie zamarznięci, wykończeni, żeby mogły pomagać".

Do 2 grudnia w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, który oznacza m.in. zakaz przebywania na tym obszarze - poza mieszkańcami - osób nieuprawnionych, m.in. dziennikarzy. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas debaty senackiej podkreślił, że konstytucja nie pozwala przedłużać pewnych ograniczeń w postaci stanu wyjątkowego, ale pozwala wprowadzać pewne ograniczenia ustawą.

RadioZET.pl/PAP

C