Zamknij

Francuska miejscowość zrywa partnerstwo z Tuchowem. Za strefę wolną od LGBT

17.02.2020 16:02
Tuchów LGBT
fot. benkrut/easyfotostock/Eastnews

Władze francuskiej miejscowości Saint-Jean-de-Braye zerwały umowę partnerstwa z polskim Tuchowem (woj. małopolskie). Powodem jest uchwalenie przez samorząd uchwały o tzw. strefie wolnej od mniejszości LGBT. Francuzi piszą wprost o dyskryminacji porównywalnej do tej z czasów wojny światowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Tuchów (ok. 6700 mieszkańców) nie jest już miastem partnerskim francuskiego Saint-Jean-de-Braye (16,4 tysiąca mieszkańców) – donosi serwis France.info.

Po raz pierwszy gmina w Loiret (odpowiednik powiatu) podjęła taki środek. Nie akceptujemy homofobii, również gdy jest prawnie uchwalona w mieście partnerskim 

- cytuje sekretarza departamentu Loiret, Christophe Desportes-Guillouxa, francuski serwis.

Zobacz także

Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę (w maju 2019 roku, przyp. red.).

- dodała Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy ds. międzynarodowych.

francja tuchow
fot. France.tv pour tou tes

Samorządowcy z Francji zaznaczają, że do uchwał ich polskich kolegów „zachęca” prawicowy rząd PiS.

W odpowiedzi na dyskryminację w Tuchowie francuscy radni Saint-Jean-de-Braye wypowiedzieli umowę partnerstwa. Rezolucja potrwa do odwołania, tj. do ewentualnego wycofania się Tuchowa z uchwały anty-LGBT.

Tuchów zdziwiony reakcją. "Nie wszyscy mieszkańcy są homofobami"

Radni z Tuchowa nie kryli zdziwienia takim obrotem spraw. Burmistrz miejscowości, Magdalena Marszałek, podkreśla na łamach Onetu, że nie wszyscy mieszkańcy są homofobami.

Współpraca z Saint-Jean-de-Braye trwała 25 lat. Francuscy radni dowiedzieli się, że taka uchwała została podjęta i bez próby poznania naszego stanowiska podjęli decyzję o zawieszeniu współpracy. Nie jest to w porządku, choćby ze względu na nasze wieloletnie kontakty. Nie jestem członkiem żadnej partii, ani zwolennikiem takich działań, a ta uchwała nie znaczy, że wszyscy mieszkańcy Tuchowa są homofobami zamkniętymi na świat

- cytuje burmistrz Tuchowa Onet.

Jedno pozostaje pewne - dyskryminujące uchwały polskich samorządów zyskały właśnie międzynarodowy wymiar. Nie przynosi on naszym gminom, powiatom i województwom powodu do dumy.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl