Zamknij

"Wara od woli narodu, bando gamoni", "Zaczął się polexit". Opozycja komentuje wyrok TK

07.10.2021 20:56
Wyrok TK ws. prawa UE. Komentarze PiS i opozycji
fot. PAP/Radek Pietruszka

TK wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej, w precyzyjny sposób rozgraniczył traktatowe kompetencje organów UE - komentują wyrok TK politycy związani z PiS. Opozycja wieści "odliczanie do Polexitu" i mówi o "wprowadzaniu na pole minowe".

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że przepisy Traktatu u UE, w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Przełomowy, acz spodziewany wyrok TK, był wieczorem głównym tematem komentarzy ze strony polityków PiS oraz opozycji.

PiS zadowolone z wyroku TK. "Skończą się próby ingerencji"

Zadowolenia z orzeczenia TK nie krył minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. "TK postawił tamę anarchizacji sądownictwa i całego państwa. Potwierdził nadrzędność Konstytucji RP nad prawem UE i politycznymi orzeczeniami TSUE" – wyjaśnił.

Była premier, europoseł PiS Beata Szydło w mediach społecznościowych podkreśliła, że "polski Trybunał Konstytucyjny w precyzyjny sposób rozgraniczył traktatowe kompetencje organów UE oraz suwerenne kompetencje organów RP". – Mam nadzieję, że orzeczenie TK zostanie uszanowane przez TSUE oraz KE i skończą się próby zewnętrznej ingerencji w polski system prawny – dodała.

"Wara od woli narodu, bando gamoni" 

Oponenci PiS dostrzegają w wyroku TK kolejny krok ku opuszczeniu UE. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przypomniał, że 18 lat temu miliony Polaków powiedziało w referendum Unii Europejskiej: "Tak". "Dziś znajoma Prezesa i kandydat PiS na prezydenta Szczecina, mówią: «Wyprowadzimy Was z UE, stracicie miliardy złotych, Putin tęskni i czeka». Wara od woli narodu, od polskiej racji stanu, bando nieudolnych gamoni" - ocenił na Twitterze.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że w niedzielę odbędzie się wspólna manifestacja Polaków przeciwnych polexitowi. "Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać" - zapowiedział były premier.

Jeszcze dosadniej sprawę skomentował były szef PO, Borys Budka. "Pseudotrybunał z 3 dublerami i prokuratorem Stanu Wojennego, na czele z towarzyskim odkryciem prezesa wykonuje polityczne zlecenie, skutkiem czego może być utrata setek miliardów euro pomocy, na którą czekają Polacy" - ocenił. "7 października 2021 roku zaczął się w Polsce Polexit. Demokratyczna większość w Senacie będzie bronić sędziów i naszej obecności w Unii" - ocenił z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO).

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że "konstytucja jest najważniejszym aktem w Polsce", co jednak "nie tworzy sprzeczności pomiędzy stosowaniem jej i respektowaniem prawa międzynarodowego".

RadioZET.pl/PAP - Grzegorz Bruszewski