Zamknij

Wybory samorządowe przełożone. Jest podpis prezydenta Dudy

PAP
22.11.2022 17:24

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym jedne i drugie miały odbyć się jesienią 2023 r.

Andrzej Duda z żoną Agatą
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

O podpisaniu przez prezydenta ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia" - napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta RP, ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego "ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii". "Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r." - zaznaczono.

Wybory samorządowe. Prezydent podpisał ustawę ws. zmiany daty

Sejm uchwalił te przepisy w końcu września br. Przeciwko ustawie głosowały wszystkie kluby opozycyjne. W końcu października br. Senat odrzucił ustawę. Na początku listopada Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości tej ustawy i w związku z tym przepisy wydłużające kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. trafiły do prezydenta.

Zdaniem części politologów i części konstytucjonalistów kampania samorządowa i do Parlamentu Europejskiego nałożą się na siebie, przez co zostanie zaburzony proces wyboru nowych prezydentów miast, burmistrzów i radnych.

loader

RadioZET.pl/PAP - Marcin Jabłoński