Obserwuj w Google News

Kowalski zaatakował opozycję. "Są granice. Jak pan może takich słów używać"

2 min. czytania
14.09.2022 17:39
Zareaguj Reakcja

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zaatakował opozycję z mównicy sejmowej. – Partia niemiecka podnosi głowę, mówicie po polsku, myślicie po niemiecku. Jeśli jesteście Polakami, macie obowiązek głosować za reparacjami – mówił. Na słowa posła zareagował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty: – Nie pozwalam, by mówił pan do posłów "volksdeutsche". Są granice. 

Janusz Kowalski
fot. YouTube.com

W środę Sejm zajmuje się  projektem uchwały PiS ws. reparacji wojennych od Niemiec. Głos z mównicy sejmowej zabrał m.in. poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. – Partia niemiecka podnosi głowę w Polsce, mówicie po polsku, a myślicie po niemiecku. W 2004 roku jak przyjęliśmy uchwałę ws. reparacji, kilkadziesiąt minut później postkomuniści Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka powiedzieli: nie wykonamy uchwały – mówił.

Kowalski do opozycji: jesteście partią niemiecką

– Co robiła Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rafał Trzaskowski? Nie przetłumaczyli nawet raportu o zniszczeniach Warszawy na język niemiecki, ten raport ukrywacie. Jesteście partią niemiecką. Jeżeli jesteście Polakami, macie obowiązek zagłosować za reparacjami, obowiązek polski, mamy mówić jednym głosem – kontynuował.

Redakcja poleca

– A nie, jak Grzegorz Schetyna, który w 83. rocznicę atakuje Rzeczpospolitą Polską za to, że chce reparacji i mówi słowami Eriki Steinbach. Nie ma na to zgody. Jeśli jesteście Polakami, macie obowiązek zagłosować za reparacjami. Nie śmiejcie się, wypiszcie się z partii niemieckiej – powiedział Kowalski.

Na wystąpienie posła zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. – Myślę, proszę państwa, że jak będziemy podbijali emocje, to będzie trudno wyłapać jakikolwiek element konsensusu. Więc apeluję i proszę serdecznie o po prostu pilnowanie emocji – powiedział.

– Panie pośle, mówię do pana posła Kowalskiego, nie pozwalam, by pan mówił do posłów "volksdeutsche". Są granice. Naprawdę, są granice. Rozmawiamy o reparacjach w stosunku do Polski. Jak pan może takich słów używać w stosunku do posłów i posłanek, na Boga – mówił Czarzasty.

RadioZET.pl/PAP