Obserwuj w Google News

Willa plus oburza internet. Czarnek kontratakuje. "Pieniądze nie dla lewaków"

2 min. czytania
31.01.2023 16:51
Zareaguj Reakcja

Nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom, bo to jest sprzeczne z Konstytucją - oświadczył we wtorek minister edukacji Przemysław Czarnek. Broni on milionowych dotacji na zakup nieruchomości dla organizacji powiązanych z obozem rządzącym. Najnowsze informacje na ten temat wywołały w sieci lawinę komentarzy.

Przemysław Czanek
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News,Twitter

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) przeznaczyło 40 milionów złotych na zakup lub remont nieruchomości w ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Według TVN24.pl po te środki sięgnęło co najmniej 12 organizacji powiązanych z PiS-em i obozem rządzącym. Dzięki dotacji od Przemysława Czarnka te grupy mogą kupić istniejące nieruchomości w korzystnych lokalizacjach lub zbudować swoje siedziby od nowa. 

Na przykład Willę na Mokotowie kupuje Polska Wielki Projekt (organizacja dostała 5 mln zł dotacji), dom na Żoliborzu zamierza nabyć Fundacja Wolność i Demokracja (4,5 mln zł), a Dom na Ursynowie kupuje Fundacja na Rzecz Spraw Wspólnych Megafon (4,5 mln zł). Do publikacji odniósł się we wtorek minister Czarnek.

Redakcja poleca

Willa plus. Komentarze w sieci 

- Państwo wystawiacie się na śmieszność. 40 milionów na 42 organizacje, średnio po kilkaset tysięcy złotych dla organizacji, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne i wspierania edukacji, które zostały wyłonione na podstawie przepisów prawa i dających prawo ministrowi edukacji do realizowania takiego programu - mówił minister edukacji.

Dodał: Organizacje te wcześniej nie były dopuszczone do tego typu środków. Podstawowe kryterium było takie - nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom, bo to jest sprzeczne z Konstytucją.

W sieci przybywa komentarzy wokół willa plus, jak potocznie nazywany jest program dotacji Czarnka. "#Willaplus - czyli jak politycy PiS uwłaszczają się na państwowym majątku. Wille w Warszawie i domy z własnymi lasami. Tak minister Czarnek realizuje pogramy inwestycyjne. Nie inwestuje jednak w oświatę, ale w Przyłębskich, Krasnodębskich, Legutków czy Wildsteinów" - napisała na Twitterze posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Poseł KO Dariusz Joński napisał: "Tak się rozkrada mienie państwowe po cichu i jeszcze za nasze pieniądze! Rozkradają wszystko, byle szybciej!". 

Senator opozycji Krzysztof Brejza skomentował: "PiS latami opowiadał o mitycznym układzie uwłaszczającym się na majątku narodowym. I wreszcie wyszło szydło z worka - sami stworzyli układ uwłaszczający się na publicznym". 

"42. cnoty ministra Czarnka. MEiN, czy uczniowie mają zapewniony ciepły posiłek? Czy w każdej szkole jest dostępny psycholog i dentysta? Co liczebnością klas? Miało być Mieszkanie+ dla Polaków, jest #WillaPlus dla swoich" - komentowała Bożena Żelazowska, posłanka PSL.

Również posłanka opozycji Klaudia Jachira napisała: "Zamiast 100 tysięcy mieszkań dla Polek i Polaków, są luksusowe nieruchomości dla swoich".

RadioZET.pl/TVN24.pl