Zamknij

Borusewicz o kandydowaniu na marszałka Senatu: Niczego nie wykluczam

16.10.2019 07:53
Bogdan Borusewicz
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

– Nie wykluczam, ale nie składam dziś żadnej deklaracji – mówi w rozmowie z PAP o kandydowaniu na urząd marszałka Senatu nowej kadencji Bogdan Borusewicz. Sprawa pozostaje otwarta, zależy bowiem od ustaleń w gronie nowo wybranych senatorów spoza PiS, którzy stanowią większość izby wyższej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku  

Bogdan Borusewicz był wskazywany jako kandydat na marszałka już dzień po wyborach, gdy okazało się, że PiS nie uzyskał samodzielnej większości w izbie wyższej polskiego parlamentu. Kandydaci PiS i opozycji (KO, Lewicy, PSL) zdobyli po 48 mandatów, kolejne cztery to mandaty kandydatów niezrzeszonych, przy czym trzy z nich to kandydaci przychylni dotychczasowej opozycji.  

Zobacz także

Borusewicz przyznał w rozmowie z PAP, że opozycji udało się wygrać wybory do Senatu dzięki „porozumieniu wszystkich ugrupowań opozycyjnych”. Dostrzegł, że na porażkę w Sejmie przełożył się brak podobnej współpracy.

Pytany o to, czy to opozycja powinna wskazać kandydata na marszałka Senatu, nie ma wątpliwości:

Zobacz także

To oczywiste. Ci, którzy mają większość, powinni wystawić.

Bogdan Borusewicz

Pytany o jego kandydaturę był już ostrożniejszy.

Nie deklaruję w tej chwili, są koalicjanci, z którymi będę rozmawiał. Niczego nie wykluczam. Ani tego, że będę kandydował, ani tego, że nie będę.

B. Borusewicz

RadioZET.pl/PAP