Zamknij

"Niekontrolowany rozpad rządu". Jacek Czaputowicz rezygnuje

Magdalena Kulej
20.08.2020 10:33
Jacek Czaputowicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - poinformowała w czwartek Polska Agencja Prasowa. To już czwarta dymisja w ostatnich dniach.

Jacek Czaputowiczzgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożył w czwartek rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - poinformowała PAP, powołując się na informacje z biura rzecznika prasowego MSZ. "Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - dodało MSZ.

Faktycznie o możliwej dymisji Czaputowicz wspominał już w połowie lipca. - Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z premierem Mateuszem Morawieckim na kontynuowanie mojej misji do wyborów prezydenckich - mówił wtedy w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak wówczas dodał, "nie sądzi", aby za zmianą personalną miała pójść zmiana polityki zagranicznej. - Jest akceptacja dla dotychczasowej linii, a po zwycięstwie Andrzeja Dudy otwiera się kilkuletni okres stabilności politycznej, który będzie sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej - mówił.

Jacek Czaputowicz odchodzi z MSZ

Po dymisji Jacka Czaputowicza w parlamencie gotuje się od komentarzy. - Następuje niekontrolowany rozpad rządu - komentuje w rozmowie z TVN24 rzecznik PO Jan Grabiec, a dymisję szefa MSZ w momencie, gdy tak niespokojnie jest na Białorusi, nazywa "strzałem w kolano". 

"Pytanie jest - kto jutro?" - pytała w sieci Barbara Nowacka z KO. "Tym razem znika właściwie niewidoczny szef MSZ, J. Czaputowicz. Walki frakcyjne przybierają na sile" - napisała. W kolejnym wpisie dodała: "W tym tempie to zostanie tylko Morawiecki, Ziobro (nie wypuści władzy) oraz Emilewicz (nie usłyszy, że trwa exodus)".

"Koniec eksperymentu. Rząd Morawieckiego zaczyna się sypać, nikt nie chce czekać do tzw. rekonstrukcji gabinetu" - napisał na Twitterze poseł KO Dariusz Rosati.

Rekonstrukcja rządu niekontrolowana?

Dodajmy, że to już czwarta dymisja w rządzie w ostatnich dniach. Najpierw rezygnację ze swojego stanowiska złożył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, dzień później szef resortu Łukasz Szumowski. W międzyczasie do dymisji podała się też wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP