Zamknij

Kiedy nowe wybory prezydenckie? Gowin ujawnia termin

07.05.2020 14:54
Gowin
fot. PAP

Wybory prezydenckie formalnie odbędą się 10 maja 2020 roku, ale w praktyce nie zostanie przeprowadzone głosowanie. Zgodnie z ustaleniami Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, Sąd Najwyższy miałby uznać takie wybory za nieważne, a następnie marszałek Sejmu wyznaczyłaby ich nowy termin. W rozmowie z "Super Expressem" Jarosław Gowin ujawnia, kiedy mogą odbyć się nowe wybory.

Ustawa u wyborach korespondencyjnych została przegłosowana przez Sejm, ale 10 maja wybory prezydenckie odbędą się jedynie "teoretycznie". W praktyce nie zostanie zorganizowane żadne głosowanie. Zgodnie z porozumieniem Kaczyńskiego i Gowina, po 10 maja Sąd Najwyższy miałby uznać takie wybory za nieważne, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek mogłaby wyznaczyć nowy ich termin.

Jarosław Gowin przekonuje, że nowe głosowanie odbędzie się w sposób korespondencyjny, czyli w taki, jaki zalecają minister zdrowia Łukasz Szumowski i inni eksperci. "Przez najbliższe dwa lata żadne inne wybory nie mogłyby się odbyć. Takie rozwiązanie proponujemy wraz z Prawem i Sprawiedliwością" - dodał.

Kiedy nowe wybory prezydenckie? Gowin ujawnia możliwy termin

W rozmowie z "Super Expressem" Jarosław Gowin zdradził prawdopodobny termin przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich, o ile tylko Sąd Najwyższy uzna te z 10 maja za nieważne. - Sąd Najwyższy ma maksimum 30 dni na stwierdzenie nieważności. Potem decyzja należy do pani marszałek Witek. W zależności od tempa pracy SN zakładam, że wybory odbędą się między 20 czerwca a połową lipca - przekonuje lider Porozumienia.

Zobacz także

Jak dodał, od początku stał na stanowisku, że wybory w maju nie mogą się odbyć. - W czasach epidemii jedyna dopuszczalna formuła wyborów to głosowanie korespondencyjne. A na jego zorganizowanie trzeba więcej czasu. Rozwiązania, które zaprezentujemy razem z PiS, zagwarantują, że cała dziesiątka kandydatów będzie mogła wystartować w wyborach bez konieczności ponownego zbierania podpisów. To byłoby niepotrzebne narażanie Polaków na wzrost zachorowań - zapewnia Gowin.

Gowin: Polskie państwo jest stabilne

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie Gowin podkreślił, że dotrzymał słowa danego w momencie, gdy składał dymisję z funkcji wicepremiera i ministra nauki. "Obiecałem wtedy, obiecaliśmy, że przygotujemy rozwiązania, które będą bezpieczne, demokratyczne i które pozwolą uniknąć kryzysu, polegającego na możliwości kwestionowania wyników wyborów".

Zobacz także

"Polskie państwo jest stabilne dzięki rozwiązaniu, które wypracowaliśmy wczoraj z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Rząd będzie mógł skoncentrować się na dwóch ważnych celach: walce o zdrowie i życie Polaków oraz walce o odmrożenie, wyprowadzenie ze stanu hibernacji gospodarki" - mówił Gowin.

Zobacz także

Po oświadczeniu, które Gowin wygłosił w towarzystwie posłów Porozumienia, dziennikarze nie mogli zadawać pytań. Gowin nie odpowiedział, pytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się "ogrania" przez Jarosława Kaczyńskiego.

RadioZET.pl/ Super Express/ PAP