Zamknij

"SE": Hołownia po wyborach przejdzie do KO? Jego sztab komentuje

20.06.2020 12:53
Szymon Hołownia
fot. PAP

Czy po wyborach prezydenckich Szymon Hołownia będzie tworzył swoją partię, czy może zgłosi akces do Koalicji Obywatelskiej – zastanawia się sobotni "Super Express". Gazeta powołując się na nieoficjalne informacje podaje, że pierwsze wstępne rozmowy w sprawie dołączenia do KO miały odbyć się niedawno. Doniesienia te zdementował już jednak pełnomocnik sztabu wyborczego Hołowni. 

Gazeta podnosi, że do niedawna Hołownia zajmował w sondażach drugie miejsce za Andrzejem Dudą, ale kiedy Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił Rafał Trzaskowski, Hołownia ma trzykrotnie mniejsze poparcie od kandydata KO.

Zobacz także

W sondażu Instytutu Pollster dla "SE" były współprowadzący "Mam Talent" uzyskał poparcie na poziomie 11,74 proc., a prezydent Warszawy 30,28 proc. Z kolei w badaniu IBRiS dla Onetu, głos na Hołownię zadeklarowało 8,1 proc. ankietowanych, w przypadku Trzaskowskiego zaś 28,2 proc. 

Hołownia dołączy do KO? "SE": to niewykluczone 

Czy w takiej sytuacji po wyborach Szymon Hołownia może zasilić szeregi Koalicji Obywatelskiej? To oczywiście na ten moment czyste spekulacje (którym sam zainteresowany zapewne by zaprzeczył) tym niemniej - jak donosi "SE" - coś może być na rzeczy.

Ten scenariusz jest całkiem możliwy. Hołownia widzi, że sam po wyborach nic nie wskóra. Wciąż się waha czy może budować coś z nami 

- mówi w rozmowie z "Super Expressem" poseł KO, pragnący zachować anonimowość. W podobnym tonie wypowiada się wiceszef PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - Wszystkie ręce na pokładzie się liczą, żeby zatrzymać PiS" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Zobacz także

- Wszystko będzie zależało od jego wyniku i woli dalszego uczestnictwa w polityce. Jego wyborcy są krytyczni wobec PiS, podobnie jak nasi. Po każdych wyborach prezydenckich kandydat, który uzyskuje niezły wynik, ma potencjał polityczny. Liczę, że Hołownia poprze w drugiej turze Trzaskowskiego - dodał polityk. 

Sztab Hołowni dementuje

Do doniesień dziennika odniósł się w sobotę Michał Kobosko, pełnomocnik sztabu wyborczego Hołowni. "W nawiązaniu do informacji, jakie ukazały się w dzisiejszym <<Super Expressie>> stanowczo zaprzeczam jakoby miały miejsce jakiekolwiek rozmowy dotyczące dołączenia Szymona Hołowni do KO" - czytamy w oświadczeniu. "Oświadczam, że są to informacje nieprawdziwe. Nie było takich rozmów, jak również nie toczą się one obecnie" - dodał.

Szymon Hołownia nie jest zainteresowany dołączaniem do którejkolwiek z partii. Jego obecni zwolennicy, jak i ci poważnie rozważający oddanie na niego głos, to w dużej mierze osoby, które w przeszłości głosowały na różne partie - i bardzo się nimi rozczarowały

- oświadczył Kobosko. Jak podkreślił, "Szymon Hołownia nie zamierza rozwiązywać poważnych problemów wewnętrznych Platformy Obywatelskiej". "Zarówno partia, jak i jej kandydat w wyborach prezydenckich muszą sobie poradzić sami z tym wyzwaniem" - dodał

Wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie planowo mają odbyć się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca. Przypomnijmy, że pierwotnie zaplanowano je na 10 maja, ale wówczas głosowanie zostało odwołane.

Zobacz także

W tegorocznych wyborach udział biorą: ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz kandydaci niezależni: Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno i Mirosław Piotrowski. 

RadioZET.pl/PAP/se.pl