Zamknij

Andrzej Duda zaproponował termin wyborów. ''Wskazałem 13 października''

02.08.2019 19:25
Andrzej Duda
fot. PAP

Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie w niedzielę, 13 października 2019 roku - poinformował na antenie Polsat News Andrzej Duda. Prezydent chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Andrzej Duda wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia wyborów parlamentarnych oraz ich kalendarza.

Prezydent pytany w Polsat News, czy zaproponował we wniosku do PKW termin 13 czy 20 października, powiedział, że nie będzie ukrywał, iż chciałby, żeby kampania była jak najkrótsza.

Rzeczywiście wskazałem - zaproponowałem w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej - 13 października

Andrzej Duda

Myślę, że Polacy, wyborcy i w ogóle wszyscy, oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego takiego starcia politycznego. To jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej i w związku z tym też termin możliwie jak najszybszy

Prezydent RP

Wybory parlamentarne 13 października? 

Andrzej Duda ujawnił, że wcześniej rozmawiał o tym terminie z premierem Mateuszem Morawieckim. "Mówiłem mu, że właśnie chciałbym, żeby wybory odbyły się jak najszybciej''. W ocenie prezydenta niepotrzebne są wszystkie obawy mniejszych ugrupowań, że ogłoszenie terminu nastąpi w ostatniej chwili.

Zapewniam, że na pewno nie będzie to w ostatniej chwili. Zaraz, jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej - a zazwyczaj PKW odpowiada szybko - to te wybory będą ogłoszone

Andrzej Duda

Zaznaczył, że to z jednej strony da czas na zbieranie podpisów, a z drugiej strony skróci kampanię. - Z drugiej strony kampania nie będzie zbyt długa i to jest chyba ważne. No przecież wszyscy wiedzą, że w praktyce ona się rozpocznie we wrześniu - wtedy, kiedy wszyscy wrócą z urlopu, kiedy też skończy się ten okres urlopowy w polityce - podkreślił.

13 pażdziernika o godzinie 20.45 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się mecz Polska - Macedonia Północna w ramach eliminacji do piłkarskiego Euro 2020. 

RadioZET.pl/PAP/Polsat News