Smutna rzeczywistość. Za chwilę wybory - wybierzemy polityków, którym nie ufamy

25.09.2019 21:49
Sejm
fot. Mateusz Grochocki/East News

Wybory parlamentarne już za nieco ponad dwa tygodnie, a tymczasem okazuje się, że mało który z Polaków wierzy politykom. Według najnowszego opracowania Kantar aż 57 proc. rodaków jest zdania, że politykom nie można ufać. Dwóch na pięciu przyznało, że nie ceni żadnego działacza. Najwięcej, 19 proc. badanych, ceni prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Badanie Kantar zostało przeprowadzone na początku września, a więc czasie nasilającej się kampanii wyborczej. Pytani oceniali m. in. wrażenie ze słuchania polityków, czy ich wiarygodność.

Na drugim miejscu wśród żyjących polityków, których "się ceni" znaleźli się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki (15 proc.) Były premier Donald Tusk uzyskał 12 proc. wskazań, Lech Wałęsa 8 proc., a Aleksander Kwaśniewski i Beata Szydło po 4 proc.

Przygnębiające wnioski. Politycy nie znają się na rzeczy, nie można im zaufać

Wnioski są co najmniej pesymistyczne. Niemal połowa (49 proc.) uważa, że większość polityków to "nie zna spraw, o których mówi”. Przeciwne zdanie ma 32 proc.

Zobacz także

W ocenie 57 proc. respondentów politykom nie można ufać. Zaufanie w polityków pokłada co czwarty pytany (25 proc.). Co dziewiąty (11 proc.) nie ma zdania.

Politycy nie słuchają racji innych (60 proc. do 23 proc. którzy sądzą inaczej). Marną pociechą jest zestawienie z 2009 roku – wtedy niemal dwóch na trzech ankietowanych (62 proc.) uznało, że politycy nie znają się na sprawach państwa, a 79 proc. oceniało, że nie można im ufać.

Zobacz także

Niskie poważanie polityków nie rokuje dobrze, o czym mówi Anna Trząsalska, z pracowni Kantar.

Politycy od lat nie mają najlepszej prasy. Zdaniem większości Polaków, politycy są nierozważni, nie słuchają racji innych, nie są godni zaufania oraz nie znają się na rzeczach, o których mówią. Jednocześnie dwóch na trzech Polaków nie jest w stanie wskazać nazwiska żyjącego polityka, którego najbardziej ceni

Anna Trząsalska, z pracowni Kantar, dla PAP

I zaznacza, że nastroje społeczne… i tak polepszyły się względem tych sprzed 10 lat.

Zaufanie poprawia się, choć nadal jest na dość niskim poziomie. Czy jest to efekt wyższego poziomu umiejętności osób reprezentujących Polaków w Sejmie i w Senacie, czy też umiejętnego kreowania wizerunku polityków przez media? Już 13 października dowiemy się, kogo będziemy oceniać w najbliższych latach

Anna Trząsalska, Senior Research Executive, Kantar

 RadioZET.pl/PAP