Zamknij

„Wiadomości” TVP pominęły Konfederację w sondażu. Bosak: otwarcie skłamały

27.09.2019 12:47
Edyta Lewandowska
fot. Twitter.com

„Wiadomości” TVP1 w czwartkowym wydaniu zaprezentowały nowy sondaż przedwyborczy dla „Super Expressu”. W zestawieniu pominięto wynik Konfederacji, która według badania Instytutu Pollster zdobyła 5 proc. i weszłaby do Sejmu. „Prawnicy już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczanej przez PiS stacji tv” – napisał na Twitterze Krzysztof Bosak. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek, 26 września w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP1 zaprezentowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”. Na wizualizacji widzowie mogli zobaczyć słupki z wynikami czterech ugrupowań. Wykres nie uwzględniał 5 proc. wyniku Konfederacji. 

Dodatkowo prowadząca „Wiadomości” Edyta Lewandowska zaznaczyła, że jedynie cztery komitety przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy i weszłyby do Sejmu – podają wirtualnemedia.pl. 

Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” na PiS/Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 45 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską 26 proc., Lewicę – 14 proc., PSL – 7 proc., a na Konfederację 5 proc. wyborców.

Zobacz także

„Wiadomości” TVP pominęły Konfederację w sondażu. Będzie pozew

Sprawę pominięcia Konfederacji w sondażowej grafice skomentowali w mediach społecznościowych działacze ugrupowania. Konfederacja zapowiedziała w piątek pozew przeciw Telewizji Polskiej.

„Wiadomości TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczenej przez PIS stacji tv” – napisał Krzysztof Bosak. 

„Hańba! Skandal! To już jest bezczelność! Sprawdziłem i nawet tak klarowny sondaż tak oszukać, mówiąc w „Wiadomości”, że żadna inna partia nie przekracza progu, kiedy w tym samym sondażu Konfederacja jest PONAD progiem! #bezczelność #standardy #tvpis” – dodał Piotr Filipek. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skandaliczny „występ” w TVP Info. Pietrzak nazwał Jachirę „wynajętą zdzirą”

W rozmowie z PAP dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski powiedział, że pozew do TVP nie wpłynął, a telewizja będzie się odnosić do zarzutów po wpłynięciu pozwu. Nazwał też zarzuty Konfederacji „absurdalnymi historiami”.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl