Zamknij
"Kukiz nie nadaje się na lidera, a Korwin-Mikke jest głupi jak but"
Piotr Liroy-Marzec
fot: Radio ZET

"Kukiz nie nadaje się na lidera, a Korwin-Mikke jest głupi jak but"

Błażej Makarewicz
Błażej Makarewicz Redaktor Radia Zet
17.06.2022 15:25

Janusz Korwin-Mikke w tej chwili nie wie, o co mu do końca chodzi. Czytam jego wpisy, jestem załamany. Nie prowadzę z nim rozmów już od kilku lat. Janusz się pogubił. Ktoś mi kiedyś powiedział: "ale wiesz, Janusz jest inteligentny". Nie! Janusz, przepraszam cię, jesteś głupi jak but! - mówił w podcaście Machina Władzy Piotr Liroy-Marzec - raper, przedsiębiorca i były poseł.

Piotr Liroy-Marzec, który był gościem podcastu Machina Władzy w RadioZET.pl przyznał, że nieustannie ma propozycje polityczne od większości partii. - Wszystkie ugrupowania próbują się do mnie odzywać. Teraz tym bardziej. Z Lewicą miałem śmieszne spotkanie, ale oni mnie tak bezpośrednio nie zapraszali. Aczkolwiek rozmowy już miałem z tzw. górą. Ja mam Skutecznych. Dzisiaj nie widzę ugrupowań na scenie politycznej, które by mnie przekonały do tego, żebym im zawierzył, żeby wejść znowu do parlamentu.

- Polityka jest elementem, który codziennie ma coś wspólnego ze mną. Mam swoje ugrupowanie, rozmawiam z ludźmi i na co dzień z różnymi partiami na temat mojego ewentualnego udziału w tym wszystkim, przyszłości. Moja postawa w Sejmie była konkretna. Wydaje mi się, że trudno było zastanawiać się, po co ja tam jestem. Konkretnie mówiłem, po co i wykonałem swój plan. Po dwóch latach ogarnęliśmy wszystkie moje postulaty. Miałem świetną kadencję - ocenił.

Liroy-Marzec bardzo krytycznie wspominał współpracę z Pawłem Kukizem. Stwierdził także, że porozumienie programowe Kukiza z PiS nie przyniesie Polakom żadnych korzyści. - Nie możemy zezwalać na takie sojusze, tak chaotyczne. To nie chodzi o to, że Kukiz nie może się pojednać z PiS w imię dobrej idei. Może! To nie jest nic złego, jeżeli to służy interesom obywateli. Na tym etapie nie wierzę jednak w ten sojusz. Nie znam szczegółów, ale nie wierzę w to, że Paweł dostanie, to co chce.

"Kukiz nie nadaje się na lidera"

- Wiadomo, że w polityce liczy się strategia. Abym wskutek sojuszy i decyzji, które podejmuję, osiągnął cel, który jest ważny dla moich wyborców. Nie dla mnie jako lidera. Rozumiem takie podejście. Ale tego podejścia nie ma i nie było w bliskim otoczeniu Pawła. On marzy o takich rzeczach, ale już od dawna tego nie robi i nie zrobi tego nigdy.

Otoczenie Pawła Kukiza bardzo źle go do mnie nastawiło. On wie o tym. Nigdy nie życzyłem Pawłowi źle. Słowo.

Gość podcastu Machina Władzy ocenił także, że Paweł Kukiz nie spełnia się w swojej politycznej roli. - Uważam, że Paweł Kukiz nie nadaje się na lidera. Mówię to szczerze i zawsze mu to powiem. Nadaje się tam, gdzie się sprawdził. Świetnie rozmawiał z ludźmi na "dole". Świetnie sobie radził w terenie. On powinien się na tym skupiać, ale nie powinien podejmować decyzji. Teraz wszystkie jego decyzje są totalnie niezrozumiałe. To wejście w konszachty z PSL. Te decyzje są głupie.

"Nie mam kaca po Konfederacji"

Piotr Liroy-Marzec nawiązał także do swojej współpracy z Konfederacją i Januszem Korwin-Mikkem. Przyznał otwarcie, że bardzo szybko zrozumiał, że to środowisko polityczne to nie są "jego klimaty". - Pamiętam moje spotkanie z Kają Godek. Mówiłem jej, że dla mnie jej działalność miałaby sens, kiedy pokazałaby, że dba o dzieciaki urodzone. To nie jest populizm. Żeby pokazała, że w statucie jej ugrupowania jest dbanie o dzieciaki, dbanie o matki, które obawiają się urodzić i myślą o aborcji. Jeżeli chcesz tak drastycznie wchodzić w życie ludzi, to najpierw pokaż, że to ma sens. I to była moja jedyna poważna rozmowa z Kają Godek.

Kiedy robię rzeczy, które mnie pasjonują, to najpierw się ze mnie śmieją, a potem chcą się przyłączać.

- Nie mam kaca po współpracy z Konfederacją. Pokazałem wielu moim kolegom, łącznie z Pawłem Kukizem i jego otoczeniem, gdy się śmiali, że solo nic nie znaczę. To nie jest prawda. Potrafię budować ugrupowania polityczne, które wejdą nawet do parlamentu. Pokazałem to praktycznie. Uczestniczyłem w procesie budowania Konfederacji. Oferowano mi wszystko, nieoficjalny zarząd. Mogłem wziąć, co chciałem. A nie chciałem nic.

- Janusz Korwin-Mikke w tej chwili nie wie, o co mu do końca chodzi. Czytam jego wpisy, jestem załamany. Nie prowadzę z nim rozmów już od kilku lat. Janusz się pogubił. Ktoś mi kiedyś powiedział: "ale wiesz, Janusz jest inteligentny". Nie! Janusz, przepraszam cię, jesteś głupi jak but! Inteligentni ludzie, którzy pozwalają, żeby tak degradować swoje zasoby, są głupi. Tak po prostu. Osoba inteligentna, która próbuje na siłę pokazać głupcom, że są głupi, jest jeszcze większym głupcem od nich.

Piotr Liroy-Marzec - polski raper, producent muzyczny, przedsiębiorca i były poseł. Za sprawą wydanej w 1995 płyty Alboom, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. W kadencji 2015-2019 był parlamentarzystą wybranym z list Kukiz'15.

Błażej Makarewicz
Błażej Makarewicz

Dziennikarz po stosunkach międzynarodowych. Zajmuje się głównie meandrami polskiej i światowej polityki. Pasjonat historii i kultury Ameryki Łacińskiej. Lubi brytyjski humor, towarzystwo wartościowych książek i odpoczynek na Mazurach. W sobie i innych ceni krytycyzm w myśleniu oraz szacunek dla ludzi o odmiennych poglądach.

twitter.com/BMakarewicz

kontakt: blazej.makarewicz@radiozet.pl

C