Zamknij

Terlecki, Gosiewska, Wassermann – kto nowym marszałkiem Sejmu?

Bartłomiej Chudy
09.08.2019 07:51
Sejm
fot. East News

Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Wassermann i Ryszard Terlecki uchodzą za potencjalnych kandydatów na nowego marszałka Sejmu. Na piątkowym posiedzeniu Sejmu o godz. 15 rezygnację z funkcji ma złożyć Marek Kuchciński. Rezygnuje po wyjściu na jaw kulis tzw. afery samolotowej.

Marek Kuchciński zapowiedział rezygnację z funkcji marszałka Sejmu 8 sierpnia. Zarzekał się, że prawa nie złamał, jednak w obliczu negatywnej oceny opinii publicznej nie będzie dalej sprawował funkcji. Informacje i dowody o rodzinnych lotach marszałka jako pierwsze podało Radio ZET.

Zobacz także

Sejm ma rozpocząć obrady związane z rezygnacją Kuchcińskiego o godz. 15. Jeszcze tego samego dnia poznamy nowego marszałka Sejmu. Na giełdzie nazwisk pojawiają się Ryszard Terlecki, Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Wassermann.

Pierwszy z nich, dotychczasowy wicemarszałek, ma przejąć prowadzenie obrad po dymisji Kuchcińskiego. Decyduje o tym wiek – Terlecki jest najstarszym w gronie. Nie oznacza to jednak, że jest faworytem. Wicemarszałkiem jest także Małgorzata Gosiewska, ale w kulisach mówi się o jej małym doświadczeniu przy ważnych funkcjach w państwie. Przewija się też nazwisko byłej kandydatki na urząd prezydenta Krakowa, prowadzącej prace sejmowej komisji ds. sprawiedliwości i praw człowieka. PO-KO zapowiedziało, że kandydatem opozycji na marszałka będzie natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska

Prezes PiS już zadeklarował, że Kuchciński wystartuje w najbliższych wyborach i to z pierwszego miejsca podkarpackiej listy partii. Jak mówił Jarosław Kaczyński, to najlepszy z „testów” na zaufanie wyborców do Kuchcińskiego. Opozycja domaga się, by Kuchciński po aferze z lotami wycofał się ze startowania w wyborach.

RadioZET.pl