Suski o nowym marszałku: to będzie dla niektórych zaskoczenie

09.08.2019 08:42
Marek Suski o nowym marszałku Sejmu
fot. Aleksandra Szmigiel/Reporter

– Kandydat na nowego marszałka Sejmu może być dla niektórych zaskoczeniem, ale będzie to dobry kandydat. Jestem przekonany, że będzie bardzo dobrym marszałkiem – powiedział w piątek szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Odniósł się w ten sposób do spekulacji dotyczących następcy Marka Kuchcińskiego na stanowisku przewodniczącego izby niższej polskiego parlamentu. 

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm wybierze nowego marszałka. Marek Kuchciński zapowiedział w czwartek, że w piątek złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Dymisja Kuchcińskiego ma związek z informacjami o jego lotach służbowych.

Suski o nowym marszałku Sejmu

Suski pytany był w piątek w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu o to, kto z ramienia PiS jest kandydatem na marszałka Sejmu. „Będzie to dziś ogłoszone. Rzeczywiście jest wiele nazwisk na giełdzie. Szczególnie opozycja wymyśla różne najdziwniejsze koncepcje. Będzie to być może dla niektórych zaskoczenie, ale będzie to bardzo dobry kandydat na marszałka i jestem przekonany, że będzie bardzo dobrym marszałkiem” – odpowiedział Suski.

Zobacz także

Na uwagę, że na liście kandydatów wymieniane są nazwiska Ryszarda Terleckiego, Małgorzaty Gosiewskiej i Małgorzaty Wassermann, szef gabinetu premiera odparł, że jest oczywiście długa lista dobrych kandydatów na marszałka.

Dopytywany, czy tym kandydatem będzie ktoś z wyżej wymienionych nazwisk, Suski powiedział, że nie może powiedzieć. „To będzie ogłoszone w odpowiednim momencie i nie jestem uprawniony do przekazywania tej informacji” – podkreślił.

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS przekazał, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Zobacz także

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że tylko raz zdarzyła się sytuacja, gdy maszyną podróżowała tylko jego żona. Przekonywał, że w związku z przelotami, gdy na pokładzie towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych.

CIS informuje, prokuratura wkracza do akcji

W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Wynika z niego, że 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

Zobacz także

W wykazie znalazły się też informacje dot. liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz celów wizyty. W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

RadioZET.pl/PAP