Zamknij

Edward Babiuch nie żyje. Działacz PZPR i były premier miał 93 lata

03.02.2021 15:04

Edward Babiuch nie żyje. Działacz komunistyczny był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, sekretarzem KC i premierem, a także bliskim współpracownikiem pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Edward Babiuch
fot. PAP

Edward Babiuch zmarł w wieku 93 lat. O śmierci polityka poinformował w mediach społecznościowych były szef MSWiA, polityk SLD Krzysztof Janik. "Zmarł Edward Babiuch. Starsi Go być może pamiętają. Młodsi nie muszą. Ale odszedł kawałek historii PRL. Ciekawe, czy ktoś z Jego następców to dostrzeże" - napisał na Facebooku. 

Edward Babiuch nie żyje. Kim był działacz komunistyczny? 

Edward Babiuch był w latach 1970-1980 członkiem Biura Politycznego i sekretarzem KC PZPR. W latach 1976–80 był zastępcą przewodniczącego Rady Państwa, a w okresie między lutym i sierpniem 1980 roku pełnił funkcję premiera, którą stracił w wyniku strajków sierpniowych.

Od 1969 pełnił także mandat na Sejm PRL V, VI, VII i VIII kadencji. W 1981 roku na IX Nadzwyczajnym Zjeździe PZPR Babiuch został uznany za współodpowiedzialnego za kryzys społeczno-gospodarczy oraz polityczny w Polsce i usunięty z partii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP