Zamknij

Jan Lityński nie żyje. Działacz opozycji w PRL miał 75 lat

21.02.2021 18:41
Jan Lityński
fot. PAP

Jan Lityński nie żyje. Polski polityk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm i doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zmarł w wieku 75 lat. 

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie. Informację o jego śmierci przekazał na Twitterze dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar. "Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze" - napisał. 

"Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać!" - napisał we wspomnieniu Krzysztof Lisek.

Jan Lityński nie żyje. Kim był? 

Jan Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 roku. Został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 roku współzałożyciel ''Biuletynu Informacyjnego'', pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 roku współredaktor ''Robotnika'', niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS ''KOR'', współpracownik Biura Interwencyjnego KSS ''KOR'' i ''Krytyki'' (członek redakcji).

Zobacz także

W 1980 roku był doradcą władz NSZZ ''Solidarność''. Autor uchwalonego przez I Zjazd ''Solidarności'' Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 roku w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 roku w solidarnościowym podziemiu członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ ''S'', Region Mazowsze. W 1989 roku uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 roku w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. 12 października 2010 został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Pełnił tę funkcję do 5 sierpnia 2015 roku. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl