Sawicki niemal potwierdza sojusz Kukizem. Mówi o wspólnym klubie po wyborach

08.08.2019 09:44
PSL idzie z Kukizem
fot. Jacek Dominski/Reporter

– Po wyborach środowiska, które pójdą do wyborów z PSL, utworzą wspólny klub, nie ma mowy, żebyśmy tworzyli różne kluby – powiedział poseł Marek Sawicki (PSL). Tym samym odniósł się do doniesień, że PSL do wyborów parlamentarnych pójdzie z różnymi środowiskami, w tym z Kukiz'15.

Marek Sawicki w czwartek w Polskim Radiu powiedział, że PSL ma już prawie dopięte lity wyborcze. Dlatego planując wspólny start z członkami Kukiz'15, Ludowcy muszą ustąpić im miejsc na listach wyborczych.

PSL pójdzie z Kukiz'15?

– Gdyby Paweł Kukiz z nami rozmawiał od początku czerwca, to pewnie byłoby to partnerstwo równego uczestnictwa na listach, natomiast praktycznie, w ostatnich dwóch tygodniach my listy swoje mamy już podopinane i w tej chwili rzeczywiście dla ludzi związanych z ruchem Kukiz'15 odstępujemy miejsca, które były już zajęte dla kandydatów PSL – stwierdził Sawicki.

Zobacz także

Dodał, że są to nie tylko „jedynki, dwójki czy trójki”, ale też „dalsze miejsca”. „Na ogół w okręgach będzie kilku przedstawicieli ruchu Kukiz'15, a nie tylko ich liderzy” – poinformował Sawicki. Ocenił też, że porozumienie PSL-Kukiz'15 jest pewnie na 90-95 procent. „Dopóki (to porozumienie — PAP) nie zostanie podpisane i ogłoszone, to pozostaje w takim małym marginesie niedokończenia” – dodał.

Będzie wspólny klub po wyborach?

Sawicki poinformował także, że wszyscy, którzy pójdą do wyborów razem z PSL, będą startować w ramach „Komitetu Wyborczego PSL” i z „list PSL”. Wyjaśnił też, że po wyborach formacje te utworzą wspólny klub parlamentarny. „Po wyborach wspólny klub, nie ma tu dyskusji o tym, żebyśmy tworzyli różne kluby” – podkreślił.

Zobacz także

Mówiąc o środowiskach, które pójdą razem z PSL, do wyborów Sawicki wymienił (poza Kukiz): środowisko Stronnictwa Demokratycznego, „regionalną partię Ślązaków” (Śląska Partia Regionalna — PAP), stowarzyszenia lokalne z innych regionów, Unię Europejskich Demokratów, „sporą grupę samorządowców”, Związek Młodzieży Wiejskiej, „duże wsparcie ze strony OPZZ”. „To są te środowiska, które są skierowane do ludzi pracy” – wyjaśnił. 

RadioZET.pl/PAP